Zalecenia dietetyczne w chorobach jelita grubego u kotów i psów

Zalecenia dietetyczne w chorobach jelita grubego – znaczenie błonnika w zaparciach u kotów oraz FRLBD i IBS u psów

Uważa się, że zarówno drobnoustroje produkujące maślany, jak i sam kwas masłowy, mają duże znaczenie we wspomaganiu terapii zaparć, jak i nieswoistych chorób zapalnych jelita grubego (choroba Leśniowskiego‑Crohna u ludzi, wrzodziejące zapalenia jelita grubego).

Niemniej jednak ze względu na mało atrakcyjny zapach podawany jest z wyboru w postaci mikrootoczkowanej, zamkniętej w kapsułce, lub w postaci wlewek doodbytniczych (4, 13). U zwierząt z tendencją do zaparć wyrównanie mikrobiomu oraz produkcja kwasu masłowego odbywa się przez zwiększenie udziału włókna prebiotycznego w ich diecie.

Podsumowując, u zwierząt z wysoką tendencją do zaparć zaleca się wprowadzenie diety ze stosunkowo wysoką zawartością błonnika lub stosowanie go w postaci suplementu dodawanego do pokarmu. Diety z większą zawartością włókna to takie, które zawierają powyżej 2,5 g TDF/100 kcal (TDF, ang. total dietary fibre), co odpowiada powyżej 1 g włókna surowego/100 kcal (10). Warto wspomnieć, że oznaczenie całkowitego włókna pokarmowego jest technicznie trudne, dlatego na etykiecie karm podaje się wyłącznie zawartość włókna surowego. Należy również zaznaczyć, że zbyt duża ilość błonnika rozpuszczalnego może dawać efekt zbytniego rozluźnienia kału, co zaobserwowano w badaniach przeprowadzonych na zdrowych kotach, którym podano stosunkowo wysokie dawki oligofruktozy lub inuliny (6, 7). I chociaż w przypadku zaparć efekt rozluźnienia kału jest pożądany, to zaleca się, aby nie przekraczać rekomendowanych dziennych dawek, tj. wartości od 0,5 do 1 g na kg m.c. zwierzęcia. Warto też przypomnieć opiekunowi, że jeżeli zdecyduje się na stosowanie dodatku włókna w proszku (np. psyllium), to powinien je przed podaniem rozpuścić w wodzie.

Tab. 2. Klasyfikacja pokarmów dla psów i kotów pod względem zawartości włókna pokarmowego
* Całkowite włókno pokarmowe

Megacolon

Megacolon to nieodwracalne rozszerzenia jelita grubego, mogące być zarówno skutkiem, jak i przyczyną przewlekłych zaparć. W 60...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy