Wpływ diety na mikrobiom psa
BARF
Diety domowe, BARF oraz cateringi bazują na świeżym mięsie, jednakże procentowy udział składników pokarmowych w tych dietach odbiega od siebie. Te różnice wynikają z możliwości i umiejętności osoby układającej dietę, kosztów składników (w przypadku cateringów), preferencji osobniczych oraz stanu zdrowia zwierzęcia. W związku z tym, w tym kontekście, trudno jest przedstawić ujednoliconą analizę mikrobiomu jelitowego. W poniższym artykule skupiono się na dostępnych doniesieniach naukowych.
Dotychczas wykazano, że diety BARF wpływają przede wszystkim na zmianę mikrobiomu, zwiększając względną liczebność bakterii związanych z wykorzystaniem białka i tłuszczu, w tym członków rodzajów Fusobacterium i Clostridium (6). Bermingham i in. (3) wykazali, że u psów karmionych dietą surową (typu BARF) zaobserwowano spadek liczebności Bacteroides, Prevotella, Peptostreptococcus i Faecalibacterium przy wzroście bakterii Fusobacterium, Lactobacillus i Clostridium. Psy żywione dietą BARF z kośćmi wykazały natomiast spadek Firmicutes oraz rodzajów bakterii związanych z trawieniem błonnika, takich jak Peptostreptococcus i Faecalibacterium przy wzroście liczby Proteobacteria i Fusobacteria (15).
Kim i in. (9) zwrócili uwagę na fakt, że u psów żywionych surowym mięsem przez więcej niż rok w przewodzie pokarmowym występują w zwiększonej ilości Clostridium perfringens i Fusobacterium varium, które w wyniku fermentacji mikrobiologicznej produkują maślan. Biorąc pod uwagę, że bakterie te są związane z chorobami przewodu pokarmowego, ich zwiększona obecność w mikrobiomie psów na diecie surowej może wskazywać na proces adaptacyjny, zwłaszcza w przypadku braku klinicznych objawów chorobowych u tych zwierząt. Bermingham i in. [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii