Węglowodany w żywieniu psów
Przemiany składników energetycznych
Zapotrzebowanie psa na energię jest zależne od wielu czynników, ale największy wpływ wywiera aktywność fizyczna. Z kolei od rodzaju wysiłku fizycznego zależy, które ze składników będą efektywniej wchodziły w biochemiczne szlaki prowadzące do odtwarzania substratów wysokoenergetycznych. Pies zużywa dużą ilość energii pochodzącej bezpośrednio z glukozy, głównie w czasie wysiłku aerobowego (tlenowego), czyli przy dostarczeniu odpowiedniej ilości tlenu. Wysiłek anaerobowy (beztlenowy) to energia wykorzystywana przede wszystkim z glicerolu i kwasów tłuszczowych. Dlatego też przy długotrwałych i męczących aktywnościach fizycznych energia pochodząca z samych węglowodanów, które po hydrolizie w przewodzie pokarmowym są źródłem glukozy, jest niewystarczająca. Różnicującym to czynnikiem jest efektywność utleniania zależnego od dostępu bądź braku dostępu tlenu.
Metabolizm wszystkich substratów energetycznych polega na doprowadzeniu ich do jednego wspólnego ogniwa – acetylo-CaA, który wchodzi następnie w cykl reakcji zwany cyklem kwasu cytrynowego (cyklem Krebsa lub cyklem kwasów trójkarboksylowych). Glukoza znajdująca się w mięśniach szkieletowych, jak wspomniano wcześniej, pochodzi z wielu źródeł – jest składnikiem diety, powstaje w wyniku glikogenolizy (rozpadu glikogenu) lub glukoneogenezy (w wyniku przemian m.in. kwasu mlekowego). Zanim jednak możliwe będzie jej uczestniczenie w cyklu Krebsa musi być przekształcona w kwas pirogronowy, który przechodzi z cytoplazmy do mitochondrium, gdzie ulega dekarboksylacji oksydatywnej, w wyniku której powstaje acetylo-CoA.
W każdym obrocie cyklu Krebsa generowanych jest 12 cząsteczek ATP – wysokoenergetycznego substratu zapewniającego pracę mięśni szkieletowych. Łącznie na drodze glikolizy tlenowej z [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii