Węglowodany w żywieniu psów

Węglowodany w żywieniu psów

Każdy organizm, w tym organizm psa, w celu prawidłowego funkcjonowania wykazuje określone zapotrzebowanie na energię wynikające z: wrodzonego, genetycznie uwarunkowanego tempa procesów metabolicznych, prowadzonego trybu aktywności fizycznej, wieku, płci oraz aktualnej masy ciała. Zachowanie zrównoważonego bilansu między ilością energii przyjmowanej z pożywieniem a wykorzystywanej przez organizm jest podstawą zachowania zdrowia. Jeśli nie zostanie przekroczone dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, a cała energia pobrana wraz z karmą równa jest energii wydatkowanej i masa ciała psa nie zmienia się, stan taki jest najbardziej pożądany u osobników dorosłych, które zakończyły już okres wzrostu.

W celu utrzymania stałej masy ciała możliwa jest tylko i wyłącznie jedna strategia: ilość energii przyjmowanej (niezależnie od jej pochodzenia) musi być równoważona przez wszystkie czynniki determinujące ogólną przemianę materii. Jeżeli podstawę w żywieniu dorosłego psa stanowi przykładowo wysokoenergetyczna karma, to powodem jej wykorzystywania musi być zwiększony wydatek metaboliczny związany z takimi podstawowymi funkcjami organizmu jak: podtrzymywanie krążenia krwi i pracy serca, utrzymywanie stałej temperatury ciała, aktywność hormonalna oraz swoiście dynamiczne działanie pokarmu (energia niezbędna do trawienia, wchłaniania i metabolizowania składników pokarmowych) oraz wydatki energetyczne związane z aktywnością i wysiłkiem fizycznym. To one stanowią najważniejsze czynniki zwiększające zapotrzebowanie energetyczne organizmu.

Zatem co stanowi źródło substratów, które biorą bezpośredni udział w przemianach biochemicznych, w wyniku których powstają związki wysokoenergetyczne? Jako źródło energii komórki potrafią wykorzystać tylko i wyłącznie energię pochodzącą z hydrolizy wysokoenergetycznych wiązań znajdujących się w ATP i fosfokreatynie. Natomiast substratami do resyntezy ATP są: węglowodany (głównie glukoza), kwasy tłuszczowe, aminokwasy glukogenne, ciała ketonowe or...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy