Rola postbiotyków w żywieniu psów

Rola postbiotyków w żywieniu psów

Główną rolą układu pokarmowego jest trawienie i przyswajanie składników odżywczych. Jelita są zasiedlone przez drobnoustroje, które nie tylko metabolizują składniki pokarmowe, ale w dużej mierze odpowiadają za odporność organizmu. Podczas zatrucia pokarmowego lub przerostu bakterii patogennych dochodzi do zaburzeń mikrobiomu, co jest nazywane stanem dysbiozy. Prowadzi to do dysfunkcji układu pokarmowego, problemów metabolicznych, zaburzeń wchłaniania składników odżywczych, osłabienia bariery jelitowej, zaburzeń autoimmunologicznych oraz pogorszenia samopoczucia. Powrót do równowagi mikrobiologicznej, czyli eubiozy, jest możliwy dzięki modyfikacjom dietetycznym m.in. poprzez zastosowanie biotyków, które można znaleźć w żywności funkcjonalnej, suplementach diety lub farmaceutykach (6).

Wyróżnia się kilka grup biotyków:

probiotyki – żywe bakterie obecne również w jelitach, które, wykorzystując składniki pokarmowe, produkują różne metabolity;

prebiotyki – składniki pokarmowe dla bakterii probiotycznych stymulujące ich wzrost w organizmie (20);

synbiotyki – połączenie probiotyków i prebiotyków;

postbiotyki, nazywane także metabiotykami – bioaktywne produkty wydzielane przez żywe bakterie (nie tylko probiotyczne) lub uwalniane po ich lizie. Termin „postbiotyk” pochodzi od słów „biotyczny” oraz „post”, wskazując na „życie po życiu”, czyli organizmy nieożywione (36).

W 2021 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Naukowe Probiotyków i Prebiotyków (ISAPP, ang. International Scientific Association for Probiotics and Prebiotics) uznało postbiotyki za preparaty nieożywionych mikroorganizmów i/lub ich składników, które wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza (23). Dzięki wysokiej biodostępności, poprzez działanie przeciwutleniające i sygnalizacyjne, postbiotyki przynoszą korzyści zdrowotne i stymulują rozwój specyficznych bakterii jelitowych (28).

Źródła i funkcje postbiotyków

Postbiotyki jako bioaktywne produkty wydzielane przez mikrobiom jeli...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy