Ocena wpływu lecytyny na parametry morfologiczne i biochemiczne krwi psów z zaburzonym profilem lipidowym - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ocena wpływu lecytyny na parametry morfologiczne i biochemiczne krwi psów z zaburzonym profilem lipidowym

W celu normalizacji stężenia cholesterolu i/lub trójglicerydów w medycynie człowieka wykorzystuje się leki i suplementy dietetyczne o różnym mechanizmie działania. W przypadku leków najczęściej stosuje się:

żywice wiążące kwasy żółciowe, zapobiegające wtórnemu wchłanianiu w jelitach cholesterolu z żółci;niacynę, która przyjmowana w dużych dawkach znacząco obniża stężenie cholesterolu u ludzi, mechanizm działania nieznany;fibraty obniżające poziom trójglicerydów bez większego wpływu na LDL;statyny obniżające stężenie LDL poprzez hamowanie enzymu wątrobowego – reduktazy HMG-CoA, nieznacznie obniżające stężenie trójglicerydów.

W przypadku suplementów diety stosuje się preparaty zawierające różne substancje naturalne, np. wyciąg z czosnku chińskiego, miłorzębu japońskiego, karczocha, kwiatu głogu, olej z ogórecznika, kwasy Omega-3, ekstrakt sojowy, naturalny błonnik i inne.

W medycynie weterynaryjnej stabilizację parametrów profilu lipidowego uzyskuje się zazwyczaj poprzez odpowiednią korektę dietetyczną: dieta niskokaloryczna, niskotłuszczowa, umiarkowanie lub wysokowłóknista, z dodatkiem kwasów Omega-3 (4, 6, 8, 10). Zaleca się preparaty na bazie oleju z ryb, bogatych w kwasy Omega-3, w dawce dziennej od 220 do 330 mg/kg mc., w połączeniu z dietą niskotłuszczową (4, 10).

Natomiast spośród farmaceutyków wykorzystuje się głównie te, których mechanizm działania oparty jest na ograniczaniu wchłaniania tłuszczów w przewodzie pokarmowym (np. dawniej stosowany w Polsce mitratapid, blokujący białko transportujące trójglicerydy czy eksperymentalnie wykorzystywane naturalne i syntetyczne saponiny) lub bezpośrednim obniżaniu stężenia lipidów we krwi (4, 10). Spośród leków zapożyczonych z medycyny człowieka można stosować niacynę w dawce 25-100 mg/dz. lub gemfibrozil (lub clofibrat, należące do grupy fibratów) w dawce 200 mg/dz. (minimalne efekty uboczne) (4, 10). Niestety niacyna przyjmowana w wysokich dziennych dawkach daje efekty uboczne, w postaci silnego r...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy