Metabolomika – nowe narzędzie w diagnostyce chorób
Metody analityczne wykorzystywane w badaniach metabolomicznych
Dotychczas badania jakościowe i ilościowe poszczególnych metabolitów powstających w czasie prawidłowego funkcjonowania organizmu, jak i w czasie zmian patologicznych dotyczyły analizy pojedynczych metabolitów. Rozwój klasycznych metod analitycznych pozwala na oznaczenia ilościowe metabolitów w najmniejszych z możliwych stężeń, z zastrzeżeniem, że ich analiza pozwala na walidację danej metody analitycznej. Na podstawie obecności oraz poziomu danego metabolitu wyciąga się wnioski na temat funkcjonowania poszczególnych układów organizmu i określa, w jakim kierunku powinno być prowadzone postępowanie farmakologiczne najczęściej łącznie z postępowaniem dietetycznym.
Obecnie nie istnieje uniwersalna metoda analityczna, która pozwoliłaby na oznaczanie ilościowe i jakościowe wszystkich metabolitów zawartych w badanych układach biologicznych (płyn ustrojowy, tkanka). Metody rozdziału mieszanin substancji takie jak np. chromatografia wykorzystywane są podczas analizy związków obecnych w złożonych mieszaninach, a ich analiza wymaga odpowiedniej aparatury sprzężonej z odpowiednimi detektorami umożliwiającymi identyfikację odpowiedniego związku.
W chromatografii identyfikacja związku jest możliwa na podstawie porównania czasów retencji związku obecnego w próbce z czasem retencji standardu. Jednakże w wielu przypadkach z kolumny chromatograficznej eluowane są jednocześnie dwie lub więcej substancji. Poza tym podczas analizy często następuje przesunięcie w czasie elucji poszczególnych składników analizowanej próbki. Czas retencji nie jest więc najlepszym wskaźnikiem w przypadku analizowania materiału o złożonej matrycy. Zachodzi więc konieczność użycia innych detektorów lub kilku detektorów połączonych ze sobą szeregowo.
W zależności od użytej metody chromatograficznej mogą to być następujące po sobie detektory UV/VIS, NMR oraz spektrometry mas. Dopiero zastosowanie kilku następujących po sobie detektorów pozwala na identyfikację oznaczanych związków z dużą precyzją. Zastosowanie spektrometrów mas jako detektorów w chromatografii umożliwia identyfikację i ilościowe oznaczenie szerokiej [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii