Dieta w kamicy struwitowej (moczowej) kotów

Dieta w kamicy struwitowej (moczowej) kotów

dr inż. Jacek Wilczak ekspert Doliny Noteci, specjalista w zakresie żywienia, dietoprofilaktyki i dietoterapii schorzeń metabolicznych. Zwolennik racjonalnego i naukowo umocowanego żywienia psów i kotów. Adiunkt w Zakładzie Dietetyki Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie.Opiekun czekoladowego labradora i trójkolorowego cavaliera – więc z autopsji wie, jak ważna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju każdego psa jest właściwie zbilansowana dieta.

Kamica moczowa jest chorobą, w przebiegu której w układzie moczowym, najczęściej w pęcherzu moczowym i cewce moczowej, rzadziej w nerkach, dochodzi do gromadzenia się złogów o różnym składzie chemicznym. Ich obecność może wywoływać stany zapalne błony śluzowej pęcherza moczowego i dróg moczowych, a w ostateczności prowadzić do niedrożności cewki moczowej.

Do najczęściej występujących typów kamic moczowych u kotów należą kamice fosforanowo-magnezowo-amonowe, potocznie nazywane struwitami. Wytrącanie się w moczu struwitów jest związane z alkalicznym odczynem moczu, będącym konsekwencją nieprawidłowej diety lub infekcji bakteryjnych dróg moczowych. Pojawienie się w moczu tzw. aktywatorów krystalizacji nie tylko przyczynia się do rozwoju infekcji bakteryjnej, ale w istotny sposób wpływa na szybki rozwój choroby. Czynnikiem predysponującym do rozwoju kamicy struwitowej jest dieta o dużej zawartości włókna, która, oprócz wysokiej zawartości fitynianów, jest również bogata w: magnez, fosfor, wapń, chlorki. Naturalnymi inhibitorami formowania się struwitów, jak i kamieni złożonych ze szczawianu wapnia, są substancje zakwaszające mocz, np. cytryniany. W przypadku kwaśnego pH moczu formowanie się aktywatorów szczawianów jest zahamowane, natomiast utrzymanie niskiego pH możliwe jest dzięki odpowiedniemu postępowaniu dietetycznemu oraz stosowaniu preparatów zakwaszających mocz. Zwiększenie filtracji kłębuszkowej poprzez wymuszenie pobrania większej ilości wody, łącznie z obniżeniem pH moczu, to najważniejsze czynni...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy