Dieta niskotłuszczowa dla psa – kiedy ją wprowadzić? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii
art. sponsorowany

Dieta niskotłuszczowa dla psa – kiedy ją wprowadzić?

Trzustka to ważny narząd układu pokarmowego, który w psim organizmie pełni dwie ważne funkcje: dostarcza do jelita cienkiego enzymy umożliwiające trawienie pokarmu oraz produkuje hormony regulujące poziom glukozy we krwi. Choroby trzustki bardzo często postępują u psów powoli i są dość trudne do wychwycenia w początkowej fazie. Jednoznaczne objawy przeważnie zaczynają się pojawiać, gdy dojdzie już do uszkodzenia dużej części organu. Wówczas niezbędna jest pilna interwencja lekarza weterynarii, a następnie odpowiedzialne i specjalistyczne postępowanie z psim pacjentem, którego istotnym elementem jest prawidłowa dieta.

Przyjrzyj się diecie psa

Niezależnie od przyczyny zapalenia trzustki poza podstawowym leczeniem choroby należy przyjrzeć się diecie zwierzęcia. Chora trzustka u psa wymaga wprowadzenia specjalnej, lekkostrawnej i niskotłuszczowej diety, czyli tzw. diety trzustkowej. Właściwe żywienie dostosowane do wieku i zdiagnozowanych przypadłości zawsze powinno stanowić uzupełnienie leczenia. W przypadku zapalenia lub zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki jego rola jest prawie tak samo ważna jak pozostałych elementów terapii.

Odpowiednie źródło białka dla zachowania psa w dobrej kondycji

W pierwszej kolejności należy dostarczyć odpowiedniego źródła białka. Powinno być ono lekkostrawne, o wysokiej dostępności i wartości biologicznej. Lekkostrawność białka sprawi, że nie będzie ono nadmiernie przeciążać przewodu pokarmowego. Dzięki temu organizm szybciej odzyska pełnię zdrowia. Proteiny o wysokiej dostępności i wartości biologicznej dostarczą do organizmu wszystkich niezbędnych aminokwasów, które konieczne są do prawidłowego funkcjonowania każdego narządu.

Istnieje wiele źródeł białka cechujących się opisywanymi właściwościami. Jednym z nich są ryby, które dodatkowo są odpowiedzialne za mały odsetek występowania niepożądanych reakcji pokarmowych, przed którymi powinniśmy chronić chore psy, żeby nie pogarszać ich stanu. Dzięki swoim walor...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy