Białko jako źródło niezbędnych dla psa i kota aminokwasów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Białko jako źródło niezbędnych dla psa i kota aminokwasów

Białka są niezbędnym składnikiem diety psów i kotów. Podstawową ich funkcją jest rola budulcowa, ale białka również aktywnie uczestniczą w reakcjach immunologicznych (immunoglobuliny), zapalnych (białka ostrej fazy), procesach trawiennych (enzymy), transporcie substancji odżywczych (tlen – hemoglobina, żelazo – ferrytyna, itp.) oraz w zależności od gatunku dostarczają od 5-15% (pies) do 45-50% (kot) energii w postaci glukogennych aminokwasów (12). Najlepszym ze względu na swoją wartość biologiczną, strawność oraz skład aminokwasowy źródłem białka dla zwierząt mięsożernych, głównie bezwzględnie mięsożernych, są białka pochodzenia zwierzęcego (12).

Aminokwasy

W dietetyce i żywieniu zwierząt operuje się często pojęciem aminokwasów limitujących lub ograniczających (6, 12). Są to organiczne związki węgla, tlenu i azotu, występujące w wyjściowych surowcach w tak małych ilościach, że przy braku ich uzupełnienia w diecie może dochodzić do wystąpienia ich niedoboru w organizmie. W przypadku psów i kotów mianem aminokwasów limitujących określa się: lizynę, tryptofan i metioninę, a warunkowo limitującym aminokwasem jest glutamina (12). Stosowanie w żywieniu psa lub kota pełnej i zbilansowanej karmy (komercyjnej lub domowej) zabezpiecza przed wystąpieniem deficytów powyższych związków. W praktyce jest to związane z wykorzystaniem różnych źródeł białka, minimum dwóch, zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego, a u kota – bezwzględnie pochodzenia zwierzęcego.

Jednym z ciekawszych aminokwasów jest arginina, czyli kwas L-α-amino-υ-guanidylowalerianowy, glukogenny (energotwórczy) silnie zasadowy związek. U większości ssaków (człowiek, świnia, przeżuwacze, gryzonie) jest produkowany endogennie w ilości wystarczającej na potrzeby organizmu (12). Natomiast u zwierząt mięsożernych określany jest mianem aminokwasu niezbędnego. Niedobór argininy w diecie psów rosnących prowadzi najczęściej do zmętnienia soczewki oka (2). W trakcie eksperymentalnego podania szczenięt...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy