Ropomacicze u chomika syryjskiego – praktyczne porady dotyczące postępowania chirurgicznego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ropomacicze u chomika syryjskiego – praktyczne porady dotyczące postępowania chirurgicznego

Popularność chomików jako zwierząt towarzyszących stale wzrasta. Na decyzję o wybraniu chomika na pupila wpływają niewielkie rozmiary ciała gryzonia i jego małe wymagania pod względem pielęgnacji i utrzymania. Najbardziej znanym przedstawicielem chomików jest chomik syryjski (Mesocricetus auratus). Masa ciała (90-150 g) i długość (15-18 cm) zwierzęcia sprawiają, że zalicza się go do „chomików średnich”.

Zwierzęta te cechuje dobra zdrowotność, jednak są pewne choroby, z powodu których chomiki są pacjentami gabinetów weterynaryjnych. U samic wyjątkowo często rozwija się zapalenie błony śluzowej macicy na tle Pasteurella pneumotropica, gronkowców, paciorkowców czy Corynobacterium. Postępowaniem z wyboru jest sterylizacja (sama antybiotykoterapia rzadko przynosi pożądany efekt).

Niniejsze opracowanie ma służyć pomocą lekarzom weterynarii praktykom w podjęciu tego nowego wyzwania z pogranicza mikrochirurgii (1).

Rozpoznanie

Rozpoznanie ropomacicza u chomika syryjskiego nawet w przypadku postaci otwartej może nastręczać wiele trudności. Charakterystyczne objawy, takie jak polidypsja/poliuria, wypływ z dróg rodnych, wzrost wewnętrznej ciepłoty ciała czy apatia, rzadko zostają zauważone przez właściciela. Dodatkowo bardzo łatwo można je pomylić z objawami wynikającymi np. ze specyficznej fizjologii i behawioru chomików. Poniższy opis umożliwi przeprowadzenie prawidłowej diagnostyki różnicowej w rozpoznaniu ropomacicza u tych gryzoni.

Chomiki syryjskie są zdolne do rozrodu w wieku około 5-8 tygodni. Dojrzałość hodowlaną osiągają w 8.-12. tygodniu życia. Osobniki trzymane w domu mają ruję przez cały rok. Cykl wynosi 4 dni, najczęściej zaczyna się wieczorem. Na początku rui z pochwy wypływa jasny, ciągliwy śluz. Owulacja występuje w nocy, między godziną 24:00 a 1:00. Charakterystycznym objawem owulacji jest wyginanie grzbietu przez samicę. Kilka godzin po owulacji z pochwy wypływa gęsta, mętna, biała, cuchnąca wydzielina. Taki wypływ jest najbardziej zbliż...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy