Zmiany w zabarwieniu moczu u psów i kotów

Zmiany w zabarwieniu moczu u psów i kotów – problem nie tylko dla nefrologa

fot. A. Larisz

Dr n. wet. Maciej Grzegory jest ordynatorem w Przychodni Weterynaryjnej Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów UP we Wrocławiu.

W II części artykułu dotyczącego zmian zabarwienia moczu u psów i kotów pisze Pan, o czym może świadczyć występowanie krwi w moczu. Jakie jednostki chorobowe charakteryzują się jej występowaniem?

Istnieje wiele jednostek chorobowych dotyczących różnych narządów oraz układów, w których może pojawić się krew w moczu. W przypadku pojawienia się krwi na początku procesu mikcji może wskazywać to na proces chorobowy dotyczący dolnych dróg moczowych lub moczowo-płciowych (tj.: szyjka pęcherza moczowego, pochwa, srom, prącie lub napletek). W przypadku samic problem nie zawsze może być związany bezpośrednio z pęcherzem moczowym i drogami wyprowadzającymi mocz, ale np. z fazą proestrus cyklu rujowego, zapaleniem macicy czy nowotworami narządów rozrodczych. W przypadku samców przyczyna krwiomoczu może wiązać się z chorobami prostaty, tj. łagodnym przerostem prostaty, zakażeniami bakteryjnymi prostaty, torbielami prostaty lub nowotworami prostaty. Krew pojawiająca się na końcu procesu mikcji może wskazywać na procesy chorobowe dotyczące górnych dróg wyprowadzających mocz, tj. moczowody, nerki. Przyczyny krwiomoczu ze strony nerek to najczęściej: choroby kłębuszków nerkowych, nowotwory nerek, kamica nerkowa czy ropne zapalenie nerek. W sytuacjach, gdy krew jest obecna podczas całego procesu mikcji, może sugerować to choroby pęcherza moczowego, takie jak, np. krwotoczne zapalenie pęcherza moczowego, zmiany rozrostowe w świetle pęcherza moczowego i/lub cewki moczowej (polipy, nowotwór z nabłonka przejściowego), czy pasożyty pęcherza moczowego psów (Capillaria plica). W wielu chorobach ogólnoustrojowych, w których dochodzi do zaburzeń hemostazy, np. we wrodzonych zaburzeniach krzepnięcia, w zatruciach rodentycydami antykoagulacyjnymi, czy w zespole rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego – DIC, może pojawić...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy