Złamania żuchwy u kotów – podstawowe postępowanie chirurgiczne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Złamania żuchwy u kotów – podstawowe postępowanie chirurgiczne

Leczenie

Podstawą leczenia złamań w obrębie żuchwy jest przywrócenie prawidłowego zgryzu i funkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Przy nastawianiu złamania należy kierować się punktami stycznymi zębów. Sposoby leczenia są zależne od rodzaju i umiejscowienia złamania. W odniesieniu do żuchwy wyróżnia się różnego stopnia uszkodzenia spojenia żuchwy, złamania trzonu żuchwy oraz złamania gałęzi żuchwy.

Pole operacyjne przygotowuje się w sposób aseptyczny z użyciem np. roztworu jodopowidonu. W przypadku gdy jest konieczne zastosowanie przeszczepów kostnych, należy ułożyć pacjenta w taki sposób, aby mieć łatwy dostęp do miejsca pobrania, np. do części bliższej kości ramiennej.

Instrumentarium chirurgiczne potrzebne do wykonania osteosyntezy powinno obejmować m.in.: uchwyt wiertarski Jacobsa lub wiertarkę niskoobrotową, kleszcze do cięcia drutu, kleszcze do skręcania/zaginania drutu, dentystyczny kompozyt żywicowy, metakrylan polimetylu lub akryl dentystyczny, płyty, śruby oraz narzędzia potrzebne do ich zamocowania i inne. Drut służący do stabilizacji złamań powinien mieć grubość 0,3-0,8 mm. W leczeniu złamań żuchwy najczęściej wybiera się dostęp dobrzuszny (3, 5).

Do najczęściej stosowanych metod stabilizacji złamań w obrębie żuchwy zalicza się: stabilizację międzyzębową, ligatury druciane i/lub z akrylu dentystycznego, płyty rekonstrukcyjne i śruby kostne oraz stabilizatory zewnętrzne.

Jednym z najczęściej występujących rodzajów złamań żuchwy jest złamanie w przebiegu spojenia żuchwy. W leczeniu zastosowanie znajdują: cerklarz z drutu, hemicerklarz i śruby.

Kolejnymi pod względem częstości występowania złamaniami są [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy