Zespół pozostawionego jajnika po zabiegu chirurgicznego usunięcia jajników u suki - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zespół pozostawionego jajnika po zabiegu chirurgicznego usunięcia jajników u suki

Omówienie wyników badania

Opisywany przypadek wystąpienia powikłań po prawidłowo wykonanej owariohisterektomii winien stanowić pewnego rodzaju ostrzeżenie dla lekarzy weterynarii powszechnie wykonujących tego typu zabiegi. Wydaje się, że jednym z ważnych czynników w zapobieganiu wystąpienia ORS jest konieczność zwrócenia uwagi na wskazanie wykonania zabiegu owariohisterektomii – czy jest to sterylizacja zdrowej, czy chorej suki. U zdrowych suk możliwość wystąpienia ORS warunkuje występowanie omówionych we wstępie zaburzeń dotyczących budowy lub położenia gonady.

Natomiast u suk, u których wskazaniem do wykonania zabiegu są choroby macicy, przyczyna powikłań pooperacyjnych może mieć miejsce wówczas, gdy równocześnie występują choroby jajników, które są niemożliwe do rozpoznania w ocenie makroskopowej gonady.

Jak wynika z badań własnych (obserwacje nieopublikowane) – guzy nowotworowe pochodzenia nabłonkowego, zarówno niezłośliwe, jak i złośliwe, mogą być rozmiarów mikroskopowych, co jest przyczyną niemożności ich rozpoznania w wyniku prowadzenia oględzin makroskopowych gonady. Mikroskopowej wielkości nacieki komórek nowotworowych pozostają w tkance otaczającej jajnik i stanowią miejsce wznowy rozrostu nowotworowego.

W opisywanym przypadku w kikutach tkanki pozostałych po zabiegu usunięcia jajników stwierdzono występowanie charakterystycznych zmian patologicznych, które dały odpowiedź na to, co było przyczyną wystąpienia ORS u badanej suki.

W tkance pobranej z lewego bieguna nerki obecne były cienkościenne torbiele, których struktura mikroskopowa może nasuwać podejrzenie, iż były to torbiele sieci jajnika. Jednak bez przeprowadzenia szczegółowych badań immunocytochemicznych, które pozwoliłyby na określenie charakterystycznych cech komórek torbieli, precyzyjne określenie ich pochodzenia nie jest możliwe w skrawkach tkanki barwionych metodą przeglądową.

W wycinkach tkanki pobranych z bieguna prawej nerki stwierdzono obecność nacieków ziarniszcza...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy