Zespół jałowego ziarniniaka/ziarniniaka ropnego u psów (SGPS) – czy na pewno „jałowego”?
Badanie histopatologiczne
W obrazie histopatologicznym najbardziej uderzającą cechą SGPS, mimo jego jałowego charakteru, jest naciek zapalny naśladujący reakcje zapalne, towarzyszące obecności czynników infekcyjnych. W preparacie widoczne są ziarniniaki i ziarniniaki ropne (w centrum występuje wówczas niewielka liczba neutrofilii, otoczonych pasmem makrofagów), które w miarę postępu procesu chorobowego zlewają się ze sobą. Naciek zapalny obejmuje skórę właściwą i tkankę tłuszczową, a często sięga bardzo głęboko do podskórza.
Na wczesnych etapach choroby naciek zapalny obecny jest przede wszystkim wokół naczyń krwionośnych i w związku z obfitością struktur naczyniowych wokół przydatków skóry typowemu SGPS towarzyszą charakterystyczne, okołomieszkowe wydłużone ziarniniaki zapalne, przypominające „kiełbaski”. W nacieku zapalnym mogą pojawiać się limfocyty i plazmocyty, ale występują one nielicznie. Makrofagi tworzące ziarniniaki niekiedy odznaczają się nieznaczną wokalizacją cytoplazmy (5). Bioptaty do badania histopatologicznego należy pobierać z jak najmniej uszkodzonych (tzn. nieobjętych owrzodzeniami i powikłaniami infekcyjnymi) zmian skórnych.
Obraz histopatologiczny poszczególnych jednostek klinicznych, należących do grupy jałowych ziarniniakowych/ziarniniakowo-ropnych zapaleń skóry i tkanki podskórnej, jest bardzo podobny, przy czym największym wyzwaniem diagnostycznym jest odróżnienie SGPS od reaktywnej histiocytozy. Niejednokrotnie konieczne staje się wówczas wykonanie znakowania immunohistochemicznego.
Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że badanie należy wykonać na skrawkach świeżej, mrożonej tkanki (a nie na skrawkach parafinowych), co jest podyktowane dostępnością określonych przeciwciał do identyfikacji immunohistochemicznej markerów powierzchniowych komórek histiocytarnych (preparaty zatopione w parafinie nie pozwalają na zastosowanie odpowiednich przeciwciał, różnicujących komórki [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii