Zespół jałowego ziarniniaka/ziarniniaka ropnego u psów (SGPS) – czy na pewno „jałowego”?
Badanie cytologiczne
W większości przypadków SGPS w preparatach cytologicznych wykonanych techniką biopsji cienkoigłowej z guzków lub płytek dominują komórki o kształcie zbliżonym do okrągłego, często występujące w grupach. Jądra komórkowe mają kształt owalny lub nerkowaty, a czasami również odznaczają się obecnością charakterystycznego wcięcia. Chromatyna jądrowa na ogół jest jednorodna, a jąderka są słabo widoczne.
W cytoplazmie, która występuje w umiarkowanej lub znacznej ilości i jest barwy bladoniebieskiej lub szarej, czasami zaznacza się obecność drobnych wakuoli (ryc. 4, 5).
Granice komórkowe mogą być niewyraźne. Często komórki przyjmują postać „nagich jąder komórkowych”, a wówczas ich cytoplazma widoczna jest w tle preparatu (ryc. 5). Przedstawiony obraz charakteryzuje komórki szeregu histiocytarnego, do których należą zarówno makrofagi, jak i komórki dendrytyczne skóry, a zatem, jak wspomniano, w większości przypadków badanie cytologiczne nie daje możliwości ostatecznego rozróżnienia SGPS od reaktywnej histiocytozy oraz innych jałowych ziarniniakowych chorób skóry.
Obok opisanej dominującej populacji komórek szeregu histiocytarnego w preparatach cytologicznych w przebiegu SGPS można spotkać pełną liczbę limfocytów i nieliczne komórki plazmatyczne. W przypadku jałowego ziarniniaka i ziarniniaka ropnego, wbrew nazwie, granulocyty obojętnochłonne stwierdza się rzadko, a jeśli się pojawiają, są to neutrofile niezdegenerowane.
Poza identyfikacją komórek, badanie cytologiczne u pacjentów z podejrzeniem SGPS pozwala, w stosunkowo prosty i mało kosztowny sposób, [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii