Zatrucia zwierząt towarzyszących wybranymi produktami spożywczymi. Cz. II - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Zatrucia zwierząt towarzyszących wybranymi produktami spożywczymi. Cz. II

Alkohol

Etanol i metanol to alkohole najczęściej związane z zatruciem zwierząt domowych. Etanol występuje w: napojach alkoholowych, farbach i lakierach, lekach, perfumach, płynach do płukania jamy ustnej, a metanol w produktach do chłodnic. Zatrucie etanolem u zwierząt występuje zwykle w wyniku przypadkowego spożycia napojów alkoholowych (10, 23, 30). Opisywane są także zatrucia etanolem u psów, po spożyciu zgniłych jabłek lub surowego ciasta do wypieku chleba, zawierającego Saccharomyces cerevisiae (drożdże piwne i piekarnicze) (12, 18). Zatrucie u psów i kotów może też wystąpić w wyniku przedawkowania, gdy etanol jest podawany dożylnie jako odtrutka w leczeniu zatrucia glikolem etylenowym (29).

Etanol wchłania się już w jamie ustnej, jest szybko dystrybuowany w organizmie, przenika przez łożysko, a także pokonuje barierę krew − mózg (24). Jego metabolizm zachodzi w wątrobie pod wpływem dehydrogenazy alkoholowej, a wydalany jest w postaci niezmienionej drogą oddechową, z moczem i kałem (21).

Toksyczność

U psów, najniższa śmiertelna dawka wynosi 5,5 g/kg m.c. (5,5 ml/kg 100-proc. etanolu) (25). 1 mg/ml alkoholu we krwi u psów może powodować ataksję, natomiast > 4 mg/ml zwykle pojawia się śpiączka (18).

Mechanizm działania

Mechanizm działania toksycznego nie jest do końca jasny. Podejrzewa się, że etanol hamuje receptory glutaminianu N-metylo-d-asparaginowego (NMDA) w komórkach mózgu i związaną z nim produkcje cyklicznego monofosforanu guanozyny (GMP) [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy