Zastosowanie połączenia fipronilu, (S)-Methoprene oraz amitrazy w zwalczaniu pcheł i kleszczy - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii
art. sponsorowany

Zastosowanie połączenia fipronilu, (S)-Methoprene oraz amitrazy w zwalczaniu pcheł i kleszczy

fot. istock

W naszym klimacie tak zwany „sezon” występowania pcheł i kleszczy ma miejsce w miesiącach wiosenno-letnich. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że kleszcze mogą bytować w środowisku zewnętrznym nawet do późnych miesięcy jesiennych.

Odstąpienie od profilaktyki przeciwkleszczowej w tym okresie może prowadzić do inwazji kleszczy oraz do przenoszenia chorób odkleszczowych. Natomiast pchły mają optymalne warunki do rozwoju na zewnątrz, gdy temperatura wynosi powyżej 5°C. W naturalnym środowisku nie ma możliwości całkowitego zwalczenia pcheł. Należy jednak mieć świadomość i informować o tym właścicieli zwierząt, iż domy, mieszkania, budynki gospodarskie i inne codzienne miejsca przebywania psów są jeszcze lepszym, niż naturalne, środowiskiem bytowania i rozwoju pcheł. Przebywając wewnątrz pomieszczeń, pchły i ich formy rozwojowe mogą uniknąć zabójczego dla nich mrozu i innych wahań pogodowych. Dlatego nasze mieszkania są optymalnym miejscem dla rozwoju pcheł i z problemem ich obecności należy walczyć przez cały rok.

Jest to ważne szczególnie w przypadku zwierząt cierpiących na choroby alergiczne, u których nawet jedno ukąszenie może powodować całą kaskadę objawów świądowych.

Dlatego zwalczanie pasożytów zewnętrznych, zarówno kleszczy, jak i pcheł, jest konieczne przez cały rok, nie tylko w sezonie wiosenno-letnim. Bardzo ważny jest optymalny dobór substancji czynnych zawartych w preparatach przeciwpasożytniczych.

Substancje zawarte w preparatach przeciwpasożytniczych

Obecnie na rynku dostępna jest cała gama różnorodnych produktów do stosowania w profilaktyce przeciw pasożytom zewnętrznym. Niezwykle ważna jest znajomość substancji czynnych i sposobu ich działania oraz korzyści wynikających z łączenia ich ze sobą.

Preparat Certifect® to połączenie trzech substancji: fipronilu, (S)-Methoprene oraz amitrazy. Fipronil jest substancją owadobójczą i roztoczobójczą, należącą do grupy fenylopirazolu. Powoduje niekontrolowaną aktywność centralneg...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy