Zastosowanie magnetoterapii w rehabilitacji po chirurgicznym i... - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Zastosowanie magnetoterapii w rehabilitacji po chirurgicznym i zachowawczym leczeniu uszkodzeń rdzenia kręgowego na podstawie przypadków klinicznych

Jest wiele publikacji omawiających magnetoterapię od jej początków – przez historie powstania, szerokość parametrów i zastosowanie w rehabilitacji oraz leczenie różnych jednostek chorobowych czy schorzeń. W trakcie pracy nad tym artykułem autorka posiłkowała się informacjami z niniejszych artykułów – można je znaleźć w piśmiennictwie (2, 4, 6). W tej pracy uwaga skupi się na działaniu pola magnetycznego na układ nerwowy – szczególnie w przypadkach uszkodzeń rdzenia kręgowego.

Ogólnie o magnetoterapii

Magnetoterapia to jedna z metod wykorzystywanych najczęściej w fizjoterapii weterynaryjnej. Wykorzystuje lecznicze pole magnetyczne o niskiej częstotliwości (do 50 Hz). W tej technice ważne jest dobranie konkretnych parametrów do celu, takich jak: indukcja magnetyczna, częstotliwość, czas oraz kształt działającej fali (2) – zasady dobierania dokładnych parametrów są dostępne w podręcznikach dotyczących rehabilitacji zwierząt.

Organizm zwierzęcia nie jest barierą dla pola magnetycznego – fala przechodzi przez cały ustrój, dochodząc do każdej komórki. Najważniejszym faktem wykorzystywanym w terapii jest to, że jony w komórkach i poza nimi są podatne na działanie pola magnetycznego – pod jego wpływem zaczynają się rytmicznie przemieszczać – wywołując konkretny efekt biologiczny.

Jakie działanie w leczeniu schorzeń układu nerwowego jest istotne?

  • Działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe – pole magnetyczne hamuje przewodzenie bodźca bólowego na poziomie błony komórkowej komórki nerwowej (4), zapobiega dalszemu uszkodzeniu przez obrzęk po urazie poprzez wpływ [...]
Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy