Zastosowanie leków przeciwarytmicznych klasy III wg Vaughana-Williamsa u psów
Zastosowanie leków przeciwarytmicznych klasy III w migotaniu przedsionków (AF)
Stosowanie leków antyarytmicznych w AF u psów ma przede wszystkim ograniczyć rozwój tachykardiomiopatii, głównie przez zmniejszenie częstości rytmu komór, a także poprawić wydolność zwierzęcia. Amiodaron był dotychczas najczęściej stosowanym lekiem antyarytmicznym do kontroli rytmu komór w migotaniu przedsionków u psów (2). Ma on właściwości blokera wielu kanałów jonowych: potasowych, sodowych, wapniowych, jak i antagonisty receptorów adrenergicznych.
Lek ten w badaniach klinicznych porównywany z innymi lekami antyarytmicznymi okazał się najbardziej skutecznym środkiem zmniejszającym ryzyko nawrotu AF u ludzi. Amiodaron okazał się lepszy w badaniach bezpośrednio porównujących z sotalolem czy propafenonem. U psów nie prowadzono badań porównawczych, jednak po zastosowaniu amiodaronu u 35% psów z migotaniem przedsionków doszło do przywrócenia rytmu zatokowego, a u 76% zarejestrowano spadek częstości rytmu serca o 20% (2).
Ograniczenia w stosowaniu długotrwałym amiodaronu wynikają z szerokiego zakresu pozasercowych działań niepożądanych (głównie ze strony wątroby) oraz ewentualnych interakcji lekowych (3, 4). Wobec licznych powikłań podczas leczenia amiodaronem u ludzi rozpoczęto próby syntezy leków pozbawionych przynajmniej części tych działań. W ten sposób powstał dronedaron, substancja podobna do amiodaronu, pozbawiona cząsteczki jodu.
W kilku badaniach z zastosowaniem dronedaronu u ludzi z AF nie obserwowano istotnych pozasercowych działań niepożądanych (najczęściej objawy ze strony układu pokarmowego – biegunki i bóle brzucha, u około 10%), a obserwowane korzyści kliniczne wskazywały nie tylko na zmniejszenia obciążenia arytmią, ale również na możliwości zmniejszenia częstości hospitalizacji i śmiertelności (3, 5). U psów dronedaron był dotychczas stosowany jedynie w badaniach przedklinicznych (6).
W modelu zwierzęcym podjęto też próby połączenia dronedaronu z ran...
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii