Zastosowanie leków przeciwarytmicznych klasy I wg Vaughana Williamsa u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zastosowanie leków przeciwarytmicznych klasy I wg Vaughana Williamsa u psów

W medycynie weterynaryjnej, mimo dostępności bardziej zaawansowanych terapii zaburzeń rytmu serca, jak ablacja prądem o częstotliwości radiowej czy kardiowersja elektryczna, wciąż podstawową metodą jest standardowe leczenie farmakologiczne z użyciem leków przeciwarytmicznych (AAD). Jest to jedyne szeroko dostępne, a także niedrogie postępowanie. Brak jednak na polskim rynku weterynaryjnych leków antyarytmicznych zarejestrowanych dla zwierząt. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zaobserwować można stopniowe wycofywanie kolejnych substancji z grupy leków przeciwarytmicznych, zwłaszcza z grupy I wg Vaughana Williamsa. Głównym powodem tego stanu rzeczy jest przeprowadzone u ludzi w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia badanie CAST (Cardiac Arrhythmia Suppression Trial).

Leki przeciwarytmiczne klasy I

Aktualnie najczęściej używanym schematem klasyfikacji leków przeciwarytmicznych jest ten, który zaproponował Singh Vaughan Williams w 1970 roku. Opiera się on na mechanizmie działania leków i grupuje je w cztery klasy. Klasa I zawiera substancje blokujące szybkie kanały sodowe (INa). Kanały te odpowiedzialne są za fazę 0 depolaryzacji. Ich zablokowanie, prowadząc do spadku nachylenia krzywej tej fazy, zmniejsza szybkość narastania potencjału czynnościowego. Leki tej klasy dzielą się na trzy podklasy w zależności od czasu, na który dana substancja wiąże się z kanałem jonowym.

Leki klasy Ic wiążą się z kanałem sodowym na stosunkowo długi czas, co powoduje ich skuteczność przy niższych częstościach rytmu, podczas gdy substancje klasy Ib, wiążąc się na krótko, oddziałują tylko w przypadku szybszej pracy mięśnia sercowego, leki klasy Ia wykazują pośrednie działanie (tab. 1, s. 50). Na polskim rynku z omawianej grupy AAD pozostały jedynie: lidokaina oraz fenytoina z klasy Ib oraz propafenon z klasy Ic. Na tych też substancjach skupią się autorzy w dalszej części tekstu.

Tab. 1. Leki antyarytmiczne klasy I aktualnie dostępne ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy