Zastosowanie karmy Hepatic® (Royal Canin) u psów z upośledzoną czynnością wątroby w przebiegu babeszjozy
Omówienie
Wątroba jest najbardziej złożonym pod względem metabolizmu narządem ciała. Do jej zadań należą między innymi: tworzenie i wydzielanie żółci, regulacja homeostazy węglowodanów, synteza lipidów, detoksyfikacja substancji egzogennych oraz wytwarzanie mocznika, albumin, czynników krzepnięcia i licznych innych białek.
Wątroba jest miejscem powstawania wszystkich czynników krzepnięcia i inhibitorów krzepnięcia, z wyjątkiem czynnika von Willebranda (vWF – von Willebrand factor). Tworzą one kaskadę krzepnięcia, odpowiedzialną za pierwotną i wtórną hemostazę. Do powikłań hemostazy w przebiegu chorób wątroby należą: zaburzenia wytwarzania czynników krzepnięcia, nadmierna fibrynoliza, rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe, trombocytopenia i dysfunkcje płytek krwi (18).
Zaburzenia czynności wątroby w przebiegu babeszjozy są notowane stosunkowo często, z obserwacji własnych wynika, że dotyczą one około 11% pacjentów z tą chorobą. Stałym objawem towarzyszącym niewydolności wątroby w przebiegu babeszjozy jest żółtaczka rozwijająca się w następstwie hemolizy lub obstrukcji przewodów żółciowych.
Żółtaczka pochodzenia wątrobowego może być konsekwencją uszkodzenia miąższu tego narządu przez cytokiny lub hipoksji (17).
Z kolei żółtaczka pozawątrobowa może rozwijać się jako efekt stanu zapalnego, którym zostają objęte przewody wyprowadzające żółć, lub pęcherzyk żółciowy (19).
Dane światowe wskazują, że hepatopatie mogą dotyczyć nawet 44% przypadków babeszjozy (20). U psów z taką postacią choroby dominują objawy ze strony układu pokarmowego oraz zaburzenia w krzepnięciu krwi, natomiast badaniem ultrasonograficznym stwierdza się powiększenie wątroby oraz jej zmniejszoną echogeniczność (21, 22). Ostrej hepatopatii w przebiegu babeszjozy towarzyszy zawsze wzrost aktywności ALT.
Badaniem histopatologicznym bioptatów pobranych z tego narządu można wykazać zmiany typowe dla ostrego, nieropnego stanu zapalnego. Leczenie tego typu pacjentów obejmuje, obok przyczynowej terapii babeszjozy, także terapię wspomagającą: płynoterapię, podawanie leków przeciwgorączkowych i/lub glikokortykosterydów. Niezwykle istotne jest odpowiednie postępowanie dietetyczne polegające na podawaniu chorym psom łatwostrawnej karmy działającej odciążająco na wątrobę (23).
W badaniach własnych postępowanie dietetyczne oparto o zbilansowaną karmę Hepatic® (Royal Canin).
Dzięki wysokiej zawartości najwyższej jakości białek karma jest łatwo trawiona przez psy. Z kolei wysoki poziom energii pozyskiwanej z tłuszczu przeciwdziała nadmiernemu katabolizmowi białek, co pozwala ograniczać dalszy rozwój i objawy niewydolności wątroby.
W karmie obniżono zawartość miedzi przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu cynku. Dzięki temu ograniczone zostaje gromadzenie się miedzi w hepatocytach oraz zmniejsza się uszkodzenie istoty międzykomórkowej, wywołanej cholestazą. Proces degeneracji hepatocytów spowalnia także zawarty w karmie kompleks przeciwutleniaczy.
Dodatkowo dzięki obniżonej ilości sodu w dawce pokarmowej zmniejszone jest ryzyko rozwoju nadciśnienia wrotnego oraz ucieczki płynów poza naczynie krwionośne.
W badaniach własnych podawanie karmy Hepatic® przyczyniło się do usprawnienia funkcji wątroby. W grupie psów badanych, w porównaniu z pasami kontrolnymi, nie notowano co prawda istotnie szybszego ustępowania objawów chorobowych, niemniej jednak wyniki badań laboratoryjnych oraz ultrasonograficznych jednoznacznie wskazywały, że u pacjentów otrzymujących Hepatic®:
- szybkość ustępowania trombocytopenii (p = 0,000182),
- powrót aktywności AST (p = 0,000869),
- ALT (p = 0,000326) czy
- stężenia bilirubiny (p = 0,002478) do normy fizjologicznej był istotnie statystycznie szybszy niż u zwierząt nieotrzymujących karmy.
Ponadto zmiany ultrasonograficzne typowe dla ostrego zapalenia wątroby w grupie psów otrzymujących Hepatic® ustępowały znacznie szybciej aniżeli w grupie kontrolnej.
Na tej podstawie należy stwierdzić, że u psów z babeszjozą, w przebiegu której doszło do zaburzenia funkcji wątroby, podawanie kary Hepatic® przyczynia się do przyspieszonej regeneracji tego narządu, w związku z czym leczenie dietetyczne pacjentów powinno stanowić, obok leczenia farmakologicznego, istotny element protokołu terapeutycznego tego typu pacjentów.
Szczegółowe wyniki badania hematologicznego i biochemicznego dostępne są u autora artykułu oraz w firmie Royal Canin.
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Piśmiennictwo mec. Anna SłowińskaVox Poland Pomoc PrawnaSzczecin Facebook0Tweet0LinkedIn0
Choroby racic jako ważna przyczyna brakowania krów w stadzie bydła mlecznego
Przyczyny problemów z racicami Przyczyny chorób racic są zróżnicowane, a większość stanów chorobowych posiada wieloczynnikową etiologię. Ogólnie wyróżnia się czynniki predysponujące i wywołujące. Dalej można wyróżnić kilka grup czynników: genetyczne, środowiskowe, żywieniowe oraz czynniki bakteryjne (8). Czynniki osobnicze Czynniki osobnicze są to wrodzone indywidualne cechy czy właściwości danego osobnika wpływające na zdrowotność racic, na przykład: […]
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Równowaga elektrolitowa Do jelit warchlaków codziennie trafia od 8 do 10 l płynu, a większość wchłaniania wody następuje w jelicie cienkim (10). Wchłanianie i wydzielanie w błonie śluzowej jelit zachodzi jednocześnie, w zależności od polarności komórek nabłonkowych, i pomaga utrzymać potencjał błonowy, żywotność komórek, odpowiednie wchłanianie składników odżywczych i regulację metabolizmu drobnoustrojów (78). Wchłanianie wody […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Braki w uzębieniu U starszych koni dość częstym problemem są braki w uzębieniu. Powodem mogą być ekstrakcje we wcześniejszym okresie życia, diastemy i choroby przyzębia doprowadzające do rozchwiania i wypadania lub po prostu zużycie się zęba. O ile brak jednego zęba policzkowego nie wpływa znacząco na rozcieranie paszy, o tyle brak 3-4 zębów już bardzo […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Piśmiennictwo mec. Anna SłowińskaVox Poland Pomoc PrawnaSzczecin Facebook0Tweet0LinkedIn0
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]