Zapalenie trzustki u kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Zapalenie trzustki u kotów

Leczenie

Leczenie przypadków zapaleń trzustki powinno się koncentrować na trzech aspektach: a) usunięciu przyczyny choroby, o ile taka zostanie zidentyfikowana, b) leczeniu objawowym, c) możliwie jak najwcześniejszym rozpoznaniu i leczeniu potencjalnych komplikacji (5, 10, 11).

Ponieważ zapalenie trzustki u kotów w 90% przypadków ma charakter idiopatyczny, tylko niekiedy udaje się ustalić czynniki wywołujące ten stan i im przeciwdziałać.

Leczenie objawowe nakierowane jest na zwalczenie zaburzeń metabolicznych, zniesienie bólu, a także obejmuje agresywną płynoterapię.

Płynoterapii powinien towarzyszyć stały monitoring pacjenta, zwłaszcza w odniesieniu do poziomu elektrolitów oraz równowagi kwasowo-zasadowej. Osobniki cierpiące na zapalenie trzustki powinny możliwie jak najszybciej być żywione w sposób fizjologiczny. Zwierzętom z wymiotami oraz anorektycznym można podawać antagonistów NK1 (maropitant 1 mg/kg s.c. lub 2 mg/kg p.o. co 24 h), a także antagonistów receptorów serotoninowych (5-HT3) (ondansetron 0,1-0,2 mg/kg p.o./i.v. co 12-24 h lub dolasetron 0,5-1,0 mg/kg p.o./s.c. co 12-24 h).

Początkowo karmę bogatą w węglowodany, lecz ubogobiałkową i ubogotłuszczową, należy podawać w niewielkich ilościach. U kotów, u których na skutek dłużej trwającej anoreksji doszło do stłuszczenia wątroby, konieczne może okazać się wyrównanie zaburzeń metabolicznych oraz odżywanie „na siłę”. W tym celu do żołądka lub jelit wprowadzana jest sonda, poprzez którą odbywa się podawanie pokarmu (10, 11, 19).

[...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy