Zagrożenia związane z kryciem i sposoby zapobiegania im u psów. Zakażenia
Stosowanie inseminacji chroni samca przed zakażeniem CHV-1 ze strony suki, nie zabezpiecza jednak samicy przed zakażeniem przez nasienie. Ponieważ wirus jest oporny na niskie temperatury, może przetrwać nawet w nasieniu mrożonym, gdyż dodawane do niego krioprotektanty ułatwiają jego przeżywalność. Organizacja krycia powinna przebiegać z minimalnym stresem dla zwierząt. Wskazuje się między innymi na niekorzystny wpływ podróży samolotem. Jeżeli pies lub suka pochodzą z większej hodowli, to kojarzenie zwierząt najlepiej przeprowadzić poza psiarnią, aby uniknąć ryzyka zakażenia ze strony innych zwierząt. Mając na uwadze zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa, warto też wspomnieć o możliwościach jego likwidacji w środowisku. Herpeswirus jest wrażliwy na pH poniżej 5 i powyżej 8, promieniowanie UV, wysokie temperatury (temperatura 56°C niszczy go w czasie do 10 minut), a także środki dezynfekcyjne, jak np.: alkohole, aldehydy, związki fenolowe, czwartorzędowe związki amoniowe, glukoprotamina.
Ponieważ najgroźniejsze skutki zakażenia CHV-1 dotyczą szczeniąt, wprowadzono na rynek europejski szczepionkę Eurican Herpes 205. Przeznaczona jest ona do szczepienia suk ciężarnych w celu wytworzenia w ich organizmie przeciwciał, które po przekazaniu z siarą chronią noworodki (http://www.ema.europa.eu/docs/pl_PL/document_library/EPAR_-_Summary_for_the_public/veterinary/000059/WC500066408.pdf). Przeciwciała poszczepienne nie odróżniają się w badaniach serologicznych od powstałych w wyniku zakażenia, co zatem utrudnia interpretację tych badań.
Zakażenia bakteryjne
Krycie naturalne może być też drogą przenoszenia bakterii chorobotwórczych, zatem powinno się kojarzyć osobniki o znanym statusie zdrowotnym. Wskazane jest zatem przeprowadzenie badania weterynaryjnego w czasie kilku dni przed planowanym pokryciem, u suk na początku proestrus.
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii