Zaburzenia okresu poporodowego u suk. Diagnostyka różnicowa i metody leczenia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zaburzenia okresu poporodowego u suk. Diagnostyka różnicowa i metody leczenia

Okres poporodowy jest czasem wzmożonej opieki nad suką i jej miotem. Ciąża i poród są dla organizmu suki dużym obciążeniem, a zdolności utrzymania homeostazy przez noworodki są bardzo ograniczone, dlatego wczesne wykrycie zaburzeń poporodowych może okazać się kluczowe dla życia matki oraz młodych.

Za okres poporodowy uznajemy czas od porodu, poprzez okres laktacji, aż do momentu odstawienia. Zaburzenia okresu poporodowego mogą wystąpić bezpośrednio po porodzie lub kilka tygodni później, dlatego przez cały ten czas suka powinna być pod szczególnym nadzorem, a objawy złego samopoczucia nie powinny być bagatelizowane (1).

Poporodowa opieka nad suką

Suka powinna mieć możliwość pobierania pokarmu zaraz po zakończeniu porodu. W okresie laktacji pokarm powinien być podawany w ilości ad libitum. Ze względu na bardzo duże zapotrzebowanie energetyczne w czasie laktacji istotne jest, by kontrolować wagę suki w celu zapobiegnięcia nadmiernej jej utraty (1). W trakcie ciąży obserwuje się średni wzrost masy ciała o 15-25% wagi wyjściowej. Tuż po porodzie suka waży 5-10% więcej niż w momencie krycia, a pod koniec laktacji masa ciała wraca do wyjściowej wartości (2). Jeżeli w trakcie laktacji masa ciała suki spada poniżej wartości w momencie krycia, należy rozważyć dodatkowe dokarmianie samicy w odosobnieniu od szczeniąt.

W okresie poporodowym należy regularnie mierzyć temperaturę rektalną suki, gdyż jej wzrost powyżej 40°C może być objawem poważnych, zagrażających życiu schorzeń, takich jak:

  • zapalenie macicy,
  • zapalenie gruczołu mlekowego,
  • tężyczka poporodowa.

Raz dziennie właściciel powinien oceniać barwę oraz zapach wydzieliny gruczołu mlekowego i wypływu z pochwy.

Mleko w okresie karmienia powinno mieć kolor od żółtawego do białego. Proces odstawiania szczeniąt należy rozpocząć najwcześniej w wieku 3 tygodni, a zakończyć w wieku 5-7 tygodni (3, 4).

W pierwszych tygodniach życia bardzo ważna jest odpowiednia temperatura w boksie porodowym wynosząca około 20-22°C. Temperatura powinna być dostosowana do potrzeb szczeniąt, ale jednocześnie należy pamiętać, że zbyt wysoka temperatura może spowodować, że suka nie będzie chciała przebywać ze szczeniętami. Ważne jest także, żeby suka miała możliwość opuszczenia boksu porodowego, jeżeli jest jej zbyt gorąco.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy