Zaburzenia okresu poporodowego u suk. Diagnostyka różnicowa i metody leczenia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zaburzenia okresu poporodowego u suk. Diagnostyka różnicowa i metody leczenia

Krwotok z macicy

Rzadką, choć bardzo niebezpieczną przypadłością mogącą wystąpić do kilku godzin po porodzie jest krwotok z macicy. Objawem klinicznym jest przedłużający się krwawy wypływ z pochwy, bladość błon śluzowych, osłabienie. Często krwotok stwierdzany jest dopiero kilka dni po porodzie, kiedy fizjologiczny intensywny wypływ poporodowy (lochia) nie ustępuje, a jego kolor nie zmienia się na brązowoczerwony. Przyczyną może być uszkodzenie naczynia krwionośnego większego rozmiaru lub zaburzenie krzepliwości krwi (13). Bardzo ważna jest w tym przypadku szybka interwencja, gdyż nieleczony krwotok z macicy może doprowadzić do wstrząsu, zapaści, a ostatecznie śmierci. Terapia polega na podawaniu leków zwiększających krzepliwość krwi, obkurczających macicę, takich jak oksytocyna (0,25-1,0 j.m./zwierzę) lub ergometryna (0,2-0,5 mg/kg m.c.), antybiotyków, uzupełnieniu objętości krążącej krwi lub ewentualnie transfuzji krwi (3, 9).

Subinwolucja miejsc przyczepu łożysk
(ang. subinvolution of placental sites – SIPS)

Badania histologiczne wykazały, że do poporodowej inwolucji macicy u psa dochodzi w czasie 12 tygodni (14, 15), a ultrasonograficzny obraz macicy nie różni się od anestralnego po 15 tygodniach (16). W przypadku występowania subinwolucji miejsc przyczepu łożysk dochodzi do zaburzenia procesu inwolucji, co objawia się występowaniem krwistego wypływu z pochwy przez okres dłuższy niż 4 tygodnie po porodzie (10, 17). Przypadłość ta występuje zazwyczaj u młodych suk po pierwszym porodzie (1). Jeżeli stan ogólny suki jest dobry, nie cierpi ona na niedokrwistość, leukocytozę, opiekuje się szczeniętami i nie ma gorączki, to nie ma powodu do niepokoju.

Diagnostyka polega na wykonaniu wymazu z pochwy, w celu zaobserwowania dużych komórek wielojądrowych pochodzenia łożyskowego. Warto także wykonać badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej celem sprawdzenia, czy poporodowa inwolucja macicy przebiega prawidłowo.

W przypadku wystąpienia niedokrwistości należy wziąć pod uwagę transfuzję krwi. Ze względu na ryzyko wywiązania się poporodowego zapalenia macicy konieczne jest także monitorowanie stanu zdrowia zwierzęcia do całkowitego ustąpienia wypływów. W diagnostyce różnicowej należy wziąć pod uwagę: zaburzenia krzepnięcia, zapalenie macicy, brucelozę, uraz, zapalenie końcowego odcinka dróg rodnych, nowotwór. W przypadku ciężkiego schorzenia leczeniem radykalnym jest owariohisterektomia (5).

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy