Zabieg repozycji ciężarnego rogu macicy uwięźniętego w przepuklinie pachwinowej
Opis przypadku klinicznego
Do Ambulatorium Katedry Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zgłosili się właściciele 6-letniej suki rasy dog z Majorki. Zwierzę było w ciąży, której wiek oszacowano na 5 tygodni, a właściciele zaobserwowali obecność szybko powiększającego się, bolesnego wybrzuszenia w lewej pachwinie. Podczas badania klinicznego oprócz przepukliny pachwinowej lewostronnej i nieco powiększonego wyrostka pochwowego prawego nie stwierdzono żadnych innych zaburzeń klinicznych. Z wywiadu wynikało, że obserwowane zgrubienie po lewej stronie pies posiadał od bardzo długiego czasu.
Wykonano badanie ultrasonograficzne, które wykazało, że powiększająca się zmiana po lewej stronie jest uwięźniętym w przepuklinie pachwinowej ciężarnym rogiem macicy. Podczas badania USG zobrazowano 4 żywe płody, z czego 2 znajdowały się w uwięźniętym rogu macicy, pozostałe 2 natomiast w części narządu leżącym w jamie brzusznej. Właścicielom przedstawiono 2 możliwe postępowania – usunięcie ciężarnej macicy lub podjęcie próby odprowadzenia rogu do jamy brzusznej i utrzymania ciąży. Ze względu na wysoką wartość miotu zdecydowano się na przeprowadzenie zabiegu repozycji uwięźniętej części macicy.
Do premedykacji użyto meloksykamu (0,2 mg/kg m.c.), midazolamu (0,1 mg/kg m.c.) oraz propofolu (2 mg/kg m.c.). Znieczulenie ogólne przeprowadzono wziewnie z zastosowaniem izofluranu. Efekt analgetyczny w trakcie zabiegu osiągnięto przy pomocy podanego dwukrotnie fentanylu (2 µg/kg m.c.). Cięcie wykonano w linii białej, u podstawy przepukliny, omijając gruczoł sutkowy. Pod skórą, w worku przepuklinowym były widoczne: ciężarny róg macicy o długości ok. 25 cm, rozwidlenie macicy [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii