Lek. wet. Krzysztof Zdeb ‒ należy wiedzieć kiedy nie operować - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Lek. wet. Krzysztof Zdeb ‒ należy wiedzieć kiedy nie operować

lek. wet. krzysztof zdeb
fot. dzięki uprzejmości K. Zdeb
W lipcu na vetkompleksowo.pl przyglądamy się zagadnieniu chirurgii w medycynie weterynaryjnej, dlatego zapytaliśmy jednego z naszych specjalistów – lek. wet. Krzysztofa Zdeba, o najważniejsze aspekty tej dziedziny.

lek. wet. Krzysztof Zdeb w 2004 roku ukończył warszawski Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW. Jest specjalistą chirurgii weterynaryjnej i głównie wokół tej dziedziny krążą jego zawodowe zainteresowania. Jednocześnie jest współwłaścicielem kliniki Legwet w Legionowie. Prywatnie jest gitarzystą i wielbicielem każdej muzyki, samochodów oraz offroadowych wycieczek.

Na jakie rodzaje dzieli się chirurgia w medycynie weterynaryjnej?

Nie wiem czy można podzielić chirurgię zwierząt na rodzaje. Na pewno dosyć mocno zarysowanym podziałem jest praca z różnymi gatunkami zwierząt. Chirurdzy zajmujący się końmi, to zazwyczaj inni ludzie niż chirurdzy psów czy kotów, a też zupełnie inni niż chirurdzy zwierząt egzotycznych. Tradycyjnie też chirurgia weterynaryjna jest podzielona na chirurgię ogólną (czyli miękką) i ortopedię (czyli w uproszczeniu chirurgię narządu ruchu).

Czym różni się chirurgia miękka od twardej?

Chirurgia potocznie nazywana miękką, to głównie chirurgia brzucha czy powłok. Nierzadko dotyczy także klatki piersiowej. Bardzo istotnym elementem tej dziedziny jest chirurgia onkologiczna.

Chirurgia twarda potocznie odnosiła się do traumatologii, głównie chirurgii kości. Ten dział wiedzy, to przede wszystkim leczenie chorób narządu ruchu. Wielu operatorów zajmujących się ortopedią, zajmuje się także operacjami kręgosłupa.

Jak zostać chirurgiem weterynaryjnym? Czy jest to specjalizacja trudniejsza niż pozostałe?

Trudno mi się odnieść do tego pytania. Żeby móc zostać specjalistą należy skończyć studia specjalizacyjne i zdać egzamin. Żeby być dobrym lekarzem w tej dziedzinie na pewno należy mieć odpowiedni warsztat, najlepiej poparty pracą w odpowiednim środowisku starszych, doświadczeniem kolegów.

Jakie sprzęty powinna posiadać klinika zajmującą się chirurgią weterynaryjną?

Z pewnością należy zatroszczyć się o dobre znieczulenie i komfort pacjenta. Odpowiednia aparatura podtrzymująca znieczulenie, monitoring pacjenta oraz personel umiejący się nim posługiwać ‒ to podstawowe elementy zapewnienia warunków do dobrej pracy oraz zapewnienia pacjentom odpowiedniej obsługi. Sprzęt dedykowany do konkretnych procedur chirurgicznych jest już potrzebny w konkretnych wskazaniach. Właśnie do konkretnych procedur. Trzeba pamiętać jednak, że to nie sprzęt pracuje, tylko w dużej mierze osoba obsługująca go posiadająca wiedzę i doświadczenie.

Ostatnio pojawiły się w chirurgii technologie druku 3D, jakie inne innowacje czekają na nas w najbliższym czasie?

Druk 3D w medycynie ma swoje miejsce i kierunek nauki. Póki co w dużej mierze jest on bardzo dobrą pomocą przy modelowaniu oraz planowaniu operacji ortopedycznych. Już obecnie dzięki tym metodom wytwarza się dedykowane indywidualne wszczepy w konkretnych wskazaniach. Najczęściej w chirurgii rekonstrukcyjnej.

Które z nowości ostatnich miesięcy są najbardziej przydatne?

W chirurgii raczej nie analizujemy efektów w kontekście miesięcy. Wyniki leczenia często wymagają długotrwałej analizy i odpowiedniej liczby przypadków. Szybkie wyciąganie pochopnych wniosków może dać bardzo złudny obraz rzeczywistości, a nawet szkodliwe konsekwencje.

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy