Choroby zakaźne - jak się przed nimi bronić?

Wyszukaj w serwisie

Choroby zakaźne – jak się przed nimi bronić? Radzi ekspert prof. dr hab Łukasz Adaszek

Czy istnieją choroby zakaźne, które dają znikome objawy? Jeśli tak to które to choroby i co należy zrobić by odkryć je gdy nie jest jeszcze za późno?

O przebiegu choroby zakaźnej decyduje wiele czynników, o których już wspominałem, takich jak: zjadliwość patogenu, wielkość dawki zakaźnej, uwarunkowania osobnicze, warunki utrzymania zwierząt, żywienie, obecność chorób współistniejących itd. W zależności od tego w zasadzie każda jednostka chorobowa może mieć albo bardzo ostry przebieg, lub rozwijać się długo i indukować w pierwszym okresie jedynie nieznaczne, nieswoiste objawy kliniczne. Kluczowa jest odpowiednia edukacja właścicieli zwierząt i wyrobienie w nich odruchu, by kierowali się do gabinetów weterynaryjnych z każdym, nawet wydawałoby się błahym problemem. Taka postawa pozwala w wielu przypadkach rozpoznać wiele niebezpiecznych chorób na wczesnym ich etapie i odpowiednio zareagować.

Czy wszystkie choroby zakaźne są śmiertelne?

Oczywiście nie. Dzisiaj większość z chorób zakaźnych jest uleczalna. Mamy dostęp do coraz lepszych metod diagnostycznych i coraz lepszych leków i metod profilaktyki, więc silą rzeczy, wiele chorób udało się „okiełznać”. Wiele jednostek zakaźnych można kontrolować farmakologicznie zapewniając pacjentowi odpowiedni komfort życia. Niemniej jednak w dalszym ciągu na świecie obecne są choroby zakaźne, chociażby wspomniana wcześniej wścieklizna, w przypadku których w dalszym ciągu nie opracowano skutecznych metod leczenia i które niestety kończą się śmiercią.

Jak wygląda sprawa leczenia? Czy innowacje w tej dziedzinie to coś naturalnego [...]
Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników, którzy są lekarzami weterynarii
lub posiadają wykupioną subskrypcję.
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy