Wypadnięcie gałki ocznej u psów. Opis 21 przypadków

Wypadnięcie gałki ocznej u psów. Opis 21 przypadków

Wypadnięcie gałki ocznej jest najczęstszym nagłym przypadkiem okulistycznym (1, 9). Spośród wszystkich zwierząt szczególnie często jest notowany u psów (1, 2, 3, 6, 8). Wypadnięcie definiuje się jako przemieszczenie gałki ocznej w kierunku przednim w wyniku zadziałania bodźca urazowego z uwięźnięciem brzegów powiek za gałką oczną (8, 9). Powodem jej wypadnięcia może być zabawa lub walka pomiędzy psami, urazy mechaniczne głowy oraz krwawienia lub ropnie zagałkowe. Dodatkowo u psów ras brachycefalicznych ze względu na ich płytki oczodół i duże szpary powiekowe może dochodzić do wypadania gałki ocznej przy zbyt gwałtownym pociągnięciu za skórę okolicy szyi.

Charakterystyczny wygląd psów z wypadniętą gałką oczną pozwala na postawienie diagnozy tylko na podstawie oględzin okolicy oczu psa. Ważne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu oraz badania w celu określenia ewentualnych urazów i współistniejących uszkodzeń. W przypadku schorzenia, jakim jest urazowe wypadnięcie gałki ocznej, mamy do czynienia z pewnymi charakterystycznymi objawami. Do najważniejszych z nich należy wytrzeszcz (exophthalmus), czyli przemieszczenie gałki ocznej ku przodowi na skutek zmniejszenia pojemności oczodołu lub zwiększenia jego zawartości (krwotok lub obrzęk w obrębie ścian oczodołu). Towarzyszy temu odwinięcie powieki (ektropion) lub jej rotacja powodująca nieprawidłowe przyleganie do gałki ocznej na skutek zwiększonej wiotkości lub osłabienia tkanek zapewniających prawidłowe ustawienie powieki dolnej. Skutkiem wymienionych objawów może być wysychanie rogówki, spojówki, a nawet całego oka („zespół suchego oka”), ponadto niedokrwienie rąbka powiekowego, obrzęk spojówki (chaemosis coniunctivae) spowodowany zastojem krwi żylnej wskutek ucisku na naczynia krwionośne oka (ryc. 3).

Do innych objawów zalicza się zapalenie błony naczyniowej oka (uveitis), która jest bardzo wrażliwa i podatna na wszelkie zakażenia odogniskowe. Pojawić się może również krwistek (hyphema), czyli nagromadzenie się krwi w przedniej komorze oka na skutek urazu tępego, który może częściowo lub całkowicie ograniczać widzenie. Podobne skutki będzie miał ropostek (hypopyon) wywołany nagromadzeniem się znacznej ilości leukocytów obojętnochłonnych w przedniej komorze oka w jej dolnej części, który powstaje przy zapaleniu przedniego odcinka błony naczyniowej.

Znajdź swoją kategorię

2813 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy