Wykorzystanie ultrasonografii w anestezjologii – znieczulenia miejscowe nerwu udowego i kulszowego pod kontrolą USG - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wykorzystanie ultrasonografii w anestezjologii – znieczulenia miejscowe nerwu udowego i kulszowego pod kontrolą USG

Znieczulenia miejscowe oraz bloki nerwów to techniki rutynowo stosowane w anestezjologii ludzkiej. Pozwalają zredukować znieczulenie ogólne i towarzyszące mu ryzyko lub wspomagają śródoperacyjną analgezję oraz poprawiają komfort pacjenta w okresie pooperacyjnym. W medycynie weterynaryjnej wzrasta wykorzystanie technik zaczerpniętych z medycyny ludzkiej, aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów.

W ortopedii weterynaryjnej szerokie zastosowanie znalazło znieczulenie nad­oponowe podczas zabiegów przeprowadzanych na kończynie miednicznej. Znieczulenie nadoponowe w połączeniu z opioidami i niesteroidowymi lekami zapalnymi znosi funkcje motoryczne kończyn oraz wywołuje analgezję okołooperacyjną. Mimo jego skuteczności w niektórych przypadkach wzrasta ryzyko wstąpienia powikłań – u zwierząt bardzo małych lub otyłych, cierpiących na zaburzenia krzepliwości krwi, z infekcjami skórnymi lub deformacjami w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Alternatywnym rozwiązaniem, mającym na celu wywołanie miejscowej anestezji i analgezji kończyny miednicznej, może być okołonerwowe znieczulenie nerwów motorycznie i czuciowo unerwiających kończynę: n. kulszowego, n. udowego wraz z jego czuciową gałęzią – n. udowo-goleniową.

Znieczulenie okołonerwowe, nazywane również blokiem nerwu, polega na odwracalnym przerwaniu przewodnictwa nerwowego w pniach nerwowych zaopatrujących określoną okolicę ciała przy użyciu środka miejscowo znieczulającego zdeponowanego w tkance okołonerwowej.

Bloki okołonerwowe to technika bardzo precyzyjna. Prawidłowa dystrybucja środka znieczulającego w okolicy przebiegu nerwu pozwalająca na skuteczne i bezpieczne znieczulenie okolicy zaopatrywanej przez dany nerw. Tradycyjną metodą wykonywania bloku nerwów jest iniekcja „na ślepo” w określonych punktach anatomicznych ciała. W celu zwiększenia precyzji iniekcji łączona jest również z obwodową elektrostymulacją nerwu, umożliwiającą dokładniejsze zlokalizowanie nerwu.

Wskaźnikiem do elektrostymulacji je...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy