Wybrane aspekty wykonywania zawodu technika weterynarii – cz. I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wybrane aspekty wykonywania zawodu technika weterynarii – cz. I

Do celów kwalifikacji istotne są dwa aspekty kwalifikacji: poziom i specjalizacja. Poziom kwalifikacji potraktowano jako funkcje kompleksowości i zakresu umiejętności, wynikających ze złożoności oraz z zakresu zadań i obowiązków. Specjalizację kwalifikacji zdefiniowano natomiast przez rodzaj koniecznej wiedzy czy umiejętność posługiwania się określonymi urządzeniami i narzędziami lub przez rodzaj stosowanych materiałów czy produkowanych wyrobów albo rodzaj świadczonych usług.

Zawody wpisane do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego zgodnie z podziałem zawodów ustalonym w kwalifikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy ujęto w grupy: wielkie, duże i średnie. W ramach grup wielkich wyodrębniono 10 grup zawodów. Wśród nich znajduje się grupa techników. Technicy to grupa obejmująca zawody wymagające wiedzy, umiejętności i doświadczenia niezbędnych do wykonywania głównie prac technicznych lub podobnych, związanych z badaniem i stosowaniem naukowych koncepcji i metod działania.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2011 roku w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz.U. z 2012 r. poz. 7) określa wg Klasyfikacji zawodów i specjalności kod zawodowy dla zawodu technika weterynarii na 324002 (tab. 2).

zawodu technika weterynarii
Tab. 2. Struktura klasyfikacji zawodu technika weterynarii wg klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego
Kwalifikacje w zawodzie wyodrębnione w ramach poszczególnych zawodów są opisane w podstawie programowej kształcenia w zawodach jako zestaw oczekiwanych efektów kształcenia, wiedzy, umiejętności zawodowych oraz kompetencji personalnych i społecznych, pozwalających na samodzielne wykonywanie zadań zawodowych. Kształcenie kwalifikacyjne będzie prowadzone według programu nauczania uwzględniającego podstawę programową kształcenia w zawodach w zakresie tej kwalifikacji, której dotyczy dany kurs.

Dla zawodu technik weterynarii wyodrębniono trzy kwalifikacje:

  • K1 – prowadzenie chowu, hodowli i inseminacji zwierząt;
  • K2 – wykonywanie czynności pomocniczych z zakresu usług weterynaryjnych;
  • K3 – wykonywanie czynności pomocniczych z zakresu realizacji zadań inspekcji weterynaryjnej.

Umiejętności stanowiące podbudowę do kształcenia w zawodzie technika weterynarii zostały przedstawione w tab.3. Uzyskanie dyplomu technika weterynarii skutkuje tym, że od chwili jego uzyskania technik weterynarii jest uprawniony do korzystania z przysługujących mu praw określonych w przepisach prawa.

zawodu technika weterynarii
Tab. 3. Wykaz umiejętności stanowiących podbudowę do kształcenia w zawodzie technik weterynarii (opracowanie własne na podstawie podstawy programowej kształcenia w zawodzie z 7 lutego 2012 r.)

Zawód technika weterynarii od 1 września 2012 roku można zdobyć w technikum i szkole policealnej o dwuletnim cyklu kształcenia. Nie ma możliwości kształcenia na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

Cele kształcenia w zawodzie technika weterynarii 

Zgodnie z programem nauczania w zawodzie technika weterynarii (KOWEZiU, Warszawa 2012) celem kształcenia na kierunku technika weterynarii jest przygotowanie absolwenta szkoły kształcącej do wykonywania następujących zadań zawodowych: prowadzenia chowu i hodowli zwierząt gospodarskich i towarzyszących, wykonywania zabiegów inseminacji wybranych gatunków zwierząt, wykonywania czynności pomocniczych dotyczących diagnozowania, profilaktyki i leczenia chorób zwierząt, wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i zootechnicznych u zwierząt, wykonywania czynności pomocniczych z zakresu zapewniania bezpieczeństwa żywnościowego oraz czynności pomocniczych w zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, wykonywania czynności pomocniczych w trakcie prowadzenia badań przedubojowych zwierząt oraz w poubojowym badaniu mięsa, prowadzenia i obsługi ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami).

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy