Wszczepialne rejestratory pętlowe (ILR) w diagnostyce napadowych zaburzeń rytmu u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wszczepialne rejestratory pętlowe (ILR) w diagnostyce napadowych zaburzeń rytmu u psów i kotów

Kardiologia weterynaryjna, podobnie jak neurologia weterynaryjna, jest dziedziną rozwijającą się bardzo dynamicznie. Jednak, pomimo rozwoju diagnostyki kardiologicznej i neurologicznej, znalezienie przyczyny utraty przytomności u zwierząt jest nadal poważnym problemem. Szczególne znaczenie ma to u koni, u których utrata przytomności może spowodować poważny uraz lub nawet śmierć jeźdźca. W praktyce klinicznej lekarza weterynarii kluczowe jest odróżnienie omdlenia, czyli przejściowej, samoistnej utraty przytomności z powodu czasowego, uogólnionego zmniejszenie perfuzji mózgu, od innych stanów przebiegających z utratą przytomności, takich jak: padaczka, hipoglikemia, uszkodzenie mózgu, np. przez rozwijający się nowotwór czy zatrucie (1-3).

Tylko postawienie prawidłowego rozpoznania przyczyny utraty przytomności pozwala na skuteczne leczenie pacjenta. W diagnostyce utrat przytomności człowieka od kilku lat stosuje się wszczepialne rejestratory pętlowe (ILR) (4, 5). W medycynie weterynaryjnej są pojedyncze doniesienia o zastosowaniu tej metody u małp, psów i w jednym przypadku u kota (7-10). Brak jest dotychczas informacji o wykorzystaniu rejestratorów pętlowych do diagnostyki utrat przytomności u koni.

Czym jest wszczepialny rejestrator pętlowy (ILR)?

ILR jest niewielkim urządzeniem zasilanym wbudowaną baterią, które jest wszczepiane pacjentowi pod skórę. Implantacja odbywa się w znieczuleniu miejscowym i płytkiej sedacji lub w znieczuleniu ogólnym (ryc. 1, s. 72). To ostatnie jest częściej stosowane u zwierząt. Po odkażeniu i nacięciu skóry rejestrator pętlowy jest umieszczany pod skórą w okolicy serca po stronie lewej klatki piersiowej (nad lewą komorą serca). Urządzenie jest mocowane do powięzi tułowia za pomocą dwóch nierozpuszczalnych szwów (ryc. 2, s. 72). Ważne jest, aby amplituda QRS pozwala na pewną interpretacje zapisu EKG, niezależnie od pozycji ciała pacjenta, dlatego jest to kontrolowane podczas zabiegu implantacji (11) (ryc. 3, s. 72).

...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy