Wpływ zawartości składników odżywczych w pokarmie na ich metabolizm u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wpływ zawartości składników odżywczych w pokarmie na ich metabolizm u psów i kotów

Pobieranie pokarmu przez organizmy żywe ma na celu dostarczenie energii i substancji, które zostaną przez nie wykorzystane do utrzymania homeostazy, czyli stanu względnej równowagi zachodzących w organizmach procesów fizjologicznych i biochemicznych, której przejawem jest utrzymywanie się wskaźników lub parametrów życiowych w zakresach tzw. norm prawidłowych.

Jako że metabolizm składników pokarmowych jest jednym z najważniejszych procesów warunkujących przeżycie organizmów żywych, wszelkie zaburzenia metabolizmu energii, białka, tłuszczu i węglowodanów w organizmie będą miały bezpośredni wpływ na jego funkcjonowanie.

Zmiany tempa lub sposobu metabolizmu składników pokarmowych mogą wynikać albo z zaburzeń dotyczących ich podaży – nadmiaru lub niedoboru, albo z zaburzeń dotyczących ich przemian w organizmie. W efekcie poprzez odpowiednie sterowanie składem podawanego pokarmu możemy zarówno zmienić kierunek procesów metabolicznych u osobników zdrowych, jak i starać się go skorygować u osobników chorych.

Metabolizm makroskładników pokarmowych u psów i kotów

Z żywieniowego punktu widzenia celem każdego organizmu jest spełnienie jego zapotrzebowania białkowo-energetycznego, co oznacza, że najważniejsze jest dostarczenie do organizmu białka i energii. Oczywiście z punktu widzenia prawidłowego żywienia substancji niezbędnych, które powinny być zawarte w pokarmie, jest znacznie więcej – obecnie możemy się doliczyć nawet kilkudziesięciu – ale jeżeli mamy do czynienia np. z pacjentem wymagającym wspomagania żywieniowego, to punktem wyjścia w opracowywanej diecie jest zawsze spełnienie zapotrzebowania na energię i białko. Innymi słowy – zupełnie inaczej podchodzimy do konstruowania diet dla pacjentów zdrowych, a inaczej dla pacjentów chorych. Źródłem białka w organizmie może być zarówno jego endogenna synteza, jak i egzogenne białko pokarmowe (tzw. aminokwasy egzogenne), natomiast źródłem energii mogą być tłuszcz lub węglowodany, zaś w pewnych sytuacjach także b...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy