Więzadło krzyżowe przednie u psów

Więzadło krzyżowe przednie u psów – dlaczego dochodzi do przerwania ciągłości i jak to naprawić?

Więzadło krzyżowe przednie (dogłowowe) biegnie od doogonowo-przyśrodkowej części kłykcia bocznego kości udowej, skośnie w poprzek dołu międzykłykciowego do przedniej części pola międzykłykciowego kości piszczelowej. Więzadło krzyżowe tylne biegnie od powierzchni bocznej kłykcia przyśrodkowego kości udowej do tyłu i w bok – aż do brzegu bocznego wcięcia podkolanowego kości piszczelowej. Więzadła krzyżowe składają się z dwóch anatomicznie i czynnościowo odrębnych części. Więzadło krzyżowe przednie posiada silniejszą część tylno-boczną i nieco mniejszą część przednio-przyśrodkową. W przypadku wyprostu stawu kolanowego obie części napinają się. W przypadku zgięcia stawu pęczek tylno-boczny jest luźny, natomiast pęczek przednio-przyśrodkowy jest napięty. Ukrwienie więzadeł krzyżowych zapewniane jest przez naczynia znajdujące się w otaczającej więzadła torebce maziowej.

W trakcie zginania stawu kolanowego, dzięki umiejscowieniu swoich przyczepów, więzadło poboczne boczne rozluźnia się. To pozwala na doczaszkowe przemieszczenie kości piszczelowej oraz jej wewnętrzną rotację. Podczas prostowania kolana zachodzi proces odwrotny.

Łąkotka boczna i przyśrodkowa to półksiężycowate dyski zbudowane z tkanki chrzęstnej włóknistej. Łąkotka boczna jest nieco większa od przyśrodkowej. Więzadło poprzeczne kolana to pasmo znajdujące się pomiędzy przednimi rogami łąkotek. Łąkotka boczna umocowana jest więzadłem piszczelowym przednim i tylnym oraz więzadłem łąkotkowo-udowym. Dzięki temu jest bardziej mobilna w stosunku do kości udowej. Łąkotka przyśrodkowa umocowana jest więzadłem piszczelowym przednim i tylnym oraz przyczepiona do więzadła przyśrodkowo-pobocznego. Przez to ma bardziej ograniczoną ruchomość w stosunku do kości udowej i może przyjmować pełne obciążenie na swoim brzegu tylnym.

Za przeciwdziałanie przeprostowaniu stawu kolanowego i doczaszkowemu przemieszczeniu kości piszczelowej odpowiada przede wszystkim przednio-przyśrodkowa część więzadła krzyżowego przednie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy