Wczesna neurologiczna stymulacja szczeniąt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wczesna neurologiczna stymulacja szczeniąt

Ćwiczenia

Ćwiczenia, które należy stosować, to:

  1. stymulowanie łapek dotykiem przy pomocy pałeczki do czyszczenia uszu pomiędzy opuszkami palców; czas trwania: 2-5 sekund;
  2. ułożenie szczenięcia w pozycji pionowej głową do góry; czas trwania: 3-5 sekund;
  3. ułożenie szczenięcia w pozycji pionowej głową w dół; czas trwania: 3-5 sekund;
  4. ułożenie szczenięcia na plecach; czas trwania: 3-5 sekund;
  5. ułożenie szczenięcia na innym podłożu niż to, którym jest wyłożone legowisko, np. wilgotny ręcznik; czas trwania: 3-5 sekund.

Ćwiczeń nie należy wydłużać, aby nie zaszkodzić szczeniętom. Każde szczenię należy stymulować indywidualnie, raz dziennie.

Socjalizacja

Pod tym pojęciem kryją się okoliczności życia szczenięcia po opuszczeniu kojca, matki i rodzeństwa, czyli od 8. do 16. tygodnia życia. Tutaj ogromna odpowiedzialność spoczywa na hodowcy, aby uprzedził nowych właścicieli szczeniąt, że zapewnienie prawidłowego rozwoju szczenięcia leży w jego rękach. Im więcej bodźców dostarczonych w tym wieku, tym lepiej rozwinięty, czyli przystosowany do życia w nowym otoczeniu, jest pies. Zaleca się:

  • szeroki kontakt z ludźmi, dziećmi, dorosłymi i młodymi przedstawicielami swojego gatunku;
  • jazdę samochodem;
  • pobyt u lekarza weterynarii;
  • spacer na smyczy przy ruchliwej ulicy, przejeżdżającym pociągu;
  • pobyt nad jeziorem i próbę wejścia do wody,

i wiele innych zdarzeń, takich jak kontakt z odkurzaczem lub przejeżdżającym tramwajem, ujadającym groźnie psem – to wszystko wpływa bardzo korzystnie na rozwój neurologiczny mózgu psa i jego psychiki.
Badania naukowe dowiodły, że tylko przystosowane psy, czyli takie, którym właściciel poświęcił bardzo dużo czasu na socjalizację w nowym otoczeniu ludzi, zwierząt i dźwięków, mogą stać się odważnym i ufnym przyjacielem człowieka. 

Wzbogacenie

To pojęcie dotyczy celowego rozwoju psa. Do takich technik należy udział psa w różnego rodzaju szkoleniach. Na początek psie przedszkole, potem szkolenie na psa towarzyszącego I, II i III stopnia; szkolenie w kierunku psa obrończego lub bardziej na sportowo – Agility lub Frisbee. Nie ma nic gorszego niż zakup małego psa i zamknięcie go na 8 godzin w domu, bez możliwości pogłębiania doświadczeń zdobytych w kojcu matki. Od pustych ścian trudno jest się czegoś nauczyć, szczególnie jeśli małe szczenię nie wie, gdzie załatwić swoje potrzeby. Gdzie są granice nowego miejsca i kto jest w nim nowym przewodnikiem? Każda wspólna zabawa rozwija, pod warunkiem że jest się z kim pobawić. 

Porady

Najważniejsze to starać się zrozumieć potrzeby psa i to, jaka jest jego natura. Prawidłowe podejście hodowcy do uzyskanych szczeniąt, wzięcie na siebie odpowiedzialności za ich prawidłowy rozwój, odchów, żywienie i sprzedaż wybranym rodzinom są dobrym początkiem nowego życia szczeniąt. Wiedza i świadomość hodowcy niejednokrotnie są ogromne. Najważniejsze, aby w dniu sprzedaży szczenięcia hodowca przekazał nowemu właścicielowi najważniejsze informacje dotyczące socjalizacji i konieczności rozwoju psa.

Eliza Tomczak
prezes Polskiego Stowarzyszenia Groomerów
Hodowla Airedale Terrierów „Poezja Ruchu”

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy