Udar słoneczny u królików - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Udar słoneczny u królików

Transport

Nie wolno pozostawiać zwierząt w czasie upalnych dni w samochodzie! Temperatura w jego wnętrzu błyskawicznie rośnie i bardzo szybko może dojść do przegrzania pozostawionego w nim zwierzęcia. Jeżeli dodatkowo jest ono zamknięte w plastikowym transporterze, naprawdę niewiele trzeba, aby doszło do nieszczęścia.

W czasie podróży należy dbać o odpowiednią temperaturę w samochodzie – poprzez włączenie klimatyzacji lub uchylenie okien (należy wówczas osłonić transporterek, aby nie narazić zwierzaka na przeciągi). Jeżeli nie mamy w samochodzie klimatyzacji, lepiej nie ryzykować podróży w środku dnia i wszelkie wyjazdy planować w godzinach porannych lub wieczornych.

Jeżeli nie możemy uniknąć transportu w godzinach silnego nasłonecznienia i wiemy, że będziemy podróżować pieszo, samochodem bez klimatyzacji bądź środkami transportu publicznego, warto przed wyjściem zmoczyć królikowi uszy, głowę i kark, a do transporterka włożyć butelkę z zimną wodą, aby dodatkowo schładzała króliczka w czasie transportu. Należy również zaopatrzyć się w duży transporterek – zapewniający odpowiednią wymianę powietrza.

Podsumowanie

Króliki nie pocą się, wymiana ciepła ma miejsce jedynie na obszarze uszu i nozdrzy. Z powodu małego obszaru ciała, gdzie może dochodzić do oddawania nadmiaru ciepła, króliki znajdują się w grupie zwierząt o wysokim ryzyku udaru słonecznego. Mając tego świadomość, w dniach o wysokim nasłonecznieniu, a co za tym idzie – wysokich temperaturach – należy szczególnie o nie zadbać. Odpowiednia profilaktyka znacząco zmniejsza ryzyko udaru. Pamiętajmy, że udar słoneczny może bezpośrednio zagrażać zdrowiu i życiu zwierzęcia. Jeśli rozpoznajemy jego symptomy, należy jak najszybciej szukać pomocy u lekarza weterynarii.

lek. wet. Lidia Lewandowska
specjalista chorób zwierząt futerkowych
Przychodnia Weterynaryjna OAZA – Kraków
www.lecznica-oaza.pl

udar słoneczny, udar słoneczny

Galeria

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy