Ubytek w przegrodzie międzykomorowej u psa – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ubytek w przegrodzie międzykomorowej u psa – opis przypadku

Ubytek w przegrodzie międzykomorowej VSD jest najczęstszą wadą rozwojową u ludzi i dużych zwierząt (konie, lamy, bydło), u zwierząt towarzyszących częściej dotyczy ona kotów niż psów. Ubytek w przegrodzie międzykomorowej może wchodzić również w kompleks wad wrodzonych (1).

Przegroda międzykomorowa oddziela lewą komorę od prawej. Przy koniuszku serca zbudowana jest z mięśni, a przy podstawie serca – w okolicy ujścia aorty z błony. Ubytek przegrody może wystąpić w każdym miejscu przegrody, ale najczęściej znajduje się w części błoniastej (1).

Opis przypadku

Do lecznicy zgłosił się pacjent, roczna suczka rasy chow-chow, z powodu stwierdzonych przez lekarza weterynarii szmerów nad sercem. Szmer stwierdzono przy rutynowym badaniu przed zabiegiem sterylizacji. W wykonanym badaniu RTG klatki piersiowej stwierdzono powiększenie cienia serca. Z wywiadu przeprowadzonego z właścicielami uzyskano informacje, że suczka nie wykazuje objawów chorobowych, jest aktywna, ma apetyt, nie kaszle, nie męczy się szybciej. Jedynym niepokojącym objawem były dwa incydenty omdleń podczas zabawy z innymi pieskami, ale miały one miejsce w okresie letnim, stąd właściciele potraktowali je jako skutek nietolerancji wysokiej temperatury.

Podczas badania klinicznego stwierdzono bardzo dobrą kondycję psa, waga: 24 kg, CRT było niemożliwe do oznaczenia ze względu na hiperpigmentacje błony śluzowej jamy ustnej, język barwy niebieskiej, błona śluzowa spojówek i pochwy: różowa. Okolica szyi była prawidłowa, brak cech poszerzenia żyły szyjnej, tętno na tętnicy udowej było dobrze wyczuwalne, zsynchronizowane z częstotliwością uderzeń serca 120/min. Podczas osłuchiwania stwierdzono obecność holosystolicznego szmeru IV/VI stopnia po prawej stronie klatki piersiowej w II-IV p.m.ż nad mostkiem, który przenosił się na lewą stronę klatki piersiowej.

W rozpoznaniu różnicowym wzięto pod uwagę dwie wady wrodzone: ubytek w przegrodzie międzykomorowej oraz dysplazję zastawki trójdzielnej. Przy os...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy