Tritrichomonas foetus – patogen wciąż wykrywany u kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Tritrichomonas foetus – patogen wciąż wykrywany u kotów

Zakażenie Tritrichomonas foetus jest coraz częściej diagnozowane u kotów. Należy wspomnieć, że jest to patogen typowy dla bydła, u którego przenoszony jest drogą płciową i odpowiada między innymi za poronienia, zapalenia macicy oraz bezpłodność.

Obecność Tritrichomonas foetus wykazano również w przewodzie pokarmowym oraz w obrębie błon śluzowych nosa u świń, ale nie wykazano do tej pory jego patologicznego oddziaływania na ten gatunek (2). Pierwsze doniesienia o obecności rzęsistka bydlęcego w kale kotów cierpiących na przewlekłe biegunki pochodzą z 1996 r. Wtedy też podawano, że wykrywano go u młodych kotów, poniżej 1. roku życia. Opisano też predyspozycję rasową do zakażenia Tritrochomonas foetus i dotyczyła ona kotów bengalskich, syjamskich, maine coon oraz abisyńskich (2). Dziś do tej listy ras, na podstawie innych badań, należy dodać również koty brytyjskie.

Bardzo często do zakażeń dochodzi w skupiskach kotów, szczególnie w hodowlach kotów rasowych. Koty w hodowlach tworzą większe skupiska, często mają bezpośredni kontakt z kotami z innej hodowli, co sprzyja rozprzestrzenianiu się oraz utrzymywaniu inwazji w hodowlach (1). Do zakażenia dochodzi drogą oralno-fekalną, na skutek wspólnego korzystania kotów z kuwet. Pasożyt może zostać przeniesiony z zanieczyszczonego żwirku na opuszkach kończyn, a następnie połknięty w trakcie codziennych czynności higienicznych kotów (1). Należy pamiętać, że u kotów starszych zakażenie może przebiegać bezobjawowo, a objawy, jak typowa dla Tritrichomonas foetus biegunka, pojawiają się po zadziałaniu silnego stresora, jak np. zmiana właściciela. Nie opisano przypadków przeniesienia drobnoustroju między gatunkami, tzn. z bydła lub świń na kota (2).

Objawy zakażenia

Tritrichomonas foetus bytuje w jelicie grubym i powoduje stan zapalny wraz z trudnymi do wyleczenia i długotrwałymi biegunkami. Biegunka ma charakter częściowo uformowanego kału z domieszką śluzu i krwi o konsystencji i zapachu odchodów bydła (4). Objętoś...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy