Triaditis – rzadki czy częsty problem dotyczący kotów? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Triaditis – rzadki czy częsty problem dotyczący kotów?

Terminem triaditis określa się zespół trzech współistniejących chorób: zapalenia trzustki, zapalenia dróg żółciowych i idiopatycznej choroby zapalnej jelit (IBD) (4, 13). Syndrom ten występuje u kotów. Z uwagi na niespecyficzne objawy kliniczne dostarcza trudności diagnostycznych w codziennej praktyce lekarsko-weterynaryjnej. Każda ze składowych tej triady jest dość często diagnozowanym problemem, jednak występowanie wszystkich trzech chorób jednocześnie opisywane jest rzadko.

Badania pośmiertne wskazują natomiast, że pomimo rozpoznania stanu zapalnego jednego narządu w badaniu sekcyjnym obserwuje się zmiany zapalne w dwóch (46-83%) (1, 14, 17) lub wszystkich trzech elementach „triady” (32-56%) (1, 14, 15, 17). Z tego powodu uważa się, że koty mają skłonność do współistnienia stanu zapalnego trzustki, dróg żółciowych i jelit, a w przypadku stwierdzenia którejś ze składowych „triady” istotnym elementem jest dalsza diagnostyka w kierunku obecności współistniejącego zapalenia pozostałych narządów (1, 17).

Etiologia

Na pytanie o przyczyny występowania triaditis u kotów nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wśród przyczyn obecności jednoczesnego zapalenia trzustki, wątroby i dróg żółciowych oraz jelit podkreśla się znaczący wpływ sąsiedztwa anatomicznego tych narządów u kotów. W przypadku tego gatunku, tak jak u ludzi, przewód trzustkowy łączy się z przewodem żółciowym wspólnym i razem uchodzą do dwunastnicy. Prawdopodobnie bliskość tych struktur u większości kotów predysponuje do uogólnienia stanu zapalnego jednego z narządów na pozostałe struktury.

U kotów, podobnie jak u ludzi, zatkanie ujścia przewodu wspólnego może skutkować stanem zapalnym zarówno trzustki, jak i dróg żółciowych. Jest to jednak sytuacja incydentalna, ponieważ u tego gatunku kamica przewodów żółciowych jest rzadką chorobą. Inną przyczyną niedrożności ujścia przewodu wspólnego może być dysfunkcja zwieracza Oddiego (5, 16), który reguluje przepływ żółci i soków trzustkowych do dwunastnic...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy