Terapia ostrego uszkodzenia nerek u kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Terapia ostrego uszkodzenia nerek u kotów

Etiologia AKI

Ostre uszkodzenie nerek (ang. acute kidney injury, AKI) definiuje się jako zespół zaburzeń związanych z uszkodzeniem miąższu i upośledzeniem czynności nerek w wyniku nagłego niedokrwienia, zatrucia lub zakażenia (5, 21). Przebieg AKI jest gwałtowny, dynamiczny i wiąże się ze wzrostem stężenia produktów przemiany azotowej we krwi i intoksykacją organizmu. W wyniku AKI dochodzi do zaburzenia filtracji kłębuszkowej (ang. glomerular filtration rate, GFR), co w efekcie powoduje pojawienie się zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej (RKZ) i elektrolitowej (19). Wczesna diagnostyka i różnicowanie poszczególnych stadiów AKI zostały już opisane (21). Klasyfikację AKI i objawy poszczególnych stadiów choroby przedstawia tab. 1.

KOTY_22_Piotr_Slawuta_TERAPIA_OSTREGO_USZKODZENIA_NEREK_TAB_1
Tab. 1. Klasyfikacja AKI u psów i kotów (wg BSAVA – Manual of Canine and Feline Nephrology and Urology) (2, 5, 10)
(a) Pacjent, który wykazuje wzrost produkcji moczu do > 1 ml/kg m.c./h w ciągu 6 godzin i/lub spadek kreatyniny w osoczu do wartości wyjściowej w ciągu 48 godzin w odpowiedzi na podanie płynów (5)

Objętość płynu konieczną do korekcji powstałych zaburzeń można obliczyć, mnożąc szacowany procent odwodnienia (ryc. 1) przez masę ciała pacjenta wg wzoru (2, 10): % odwodnienia x masa ciała (kg) x 10 = objętość, którą należy wyrównać (ml).

Objawy kliniczne chłonkopiersia u kotów

W przebiegu AKI zaburzenia RKZ [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy