Żywienie psów w podeszłym wieku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Żywienie psów w podeszłym wieku

Z upływem lat w organizmie psa zachodzą istotne zmiany wpływające nie tylko na jego wygląd, ale przede wszystkim na zachowanie. Wraz ze spadkiem tempa przemiany materii następuje zmniejszenie aktywności zwierzęcia, co jest szczególnie dobrze widoczne u ras dużych, natomiast psy ras małych mogą być ruchliwe i pełne energii do późnej starości.

fot. istock

Starszy pies często wykazuje mniejszą tolerancję na wysiłek fizyczny oraz ekstremalne temperatury otoczenia – należy to brać pod uwagę przy planowaniu dłuższych spacerów w czasie upałów lub siarczystych mrozów. U seniorów wzrasta również zapotrzebowanie na sen, pies wymaga dłuższego odpoczynku niż wcześniej. Dosyć wyraźne bywa również stępienie zmysłów u starszych psów; nie tylko widzą i słyszą one gorzej, ale również słabiej wyczuwają zapach i smak karmy. Właściciel może wtedy zauważyć obniżający się stopniowo apetyt, który czasem prowadzi do spadku masy ciała zwierzęcia. Przyczyną takiego stanu bywają również stany chorobowe uzębienia, które powodują bolesność w czasie pobierania pokarmu, zwłaszcza suchej i twardej karmy.

U starszych psów występuje ponadto szereg innych zaburzeń pracy układu pokarmowego, jak zmniejszone wydzielanie śliny utrudniające formowanie kęsów i sprawne połykanie pokarmu. Dodatkowo obniża się produkcja soków trawiennych i enzymów oraz zwalnia perystaltyka jelit, przez co pogarsza się strawność i wykorzystanie składników pokarmowych. Wszystko to sprawia, że nawet zdrowy pies senior wymaga zwiększonej uwagi oraz specjalnego podejścia od właściciela oraz lekarza weterynarii.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy