Zagraniczne podróże – jak przygotować do nich zwierzę?

Zagraniczne podróże – jak przygotować do nich zwierzę?

Właściciele coraz częściej decydują się na zabranie psa czy kota ze sobą w podróż. Nie każdy jednak wie, jak odpowiednio przygotować się do wyjazdu. Odpowiedzi na pytania o dokumenty, szczepienia i system identyfikacji dla zwierzęcia często szukają w lecznicy weterynaryjnej.

Właściciele zwierząt coraz częściej decydują się na spędzenie urlopu w Polsce czy też wybranie się w podróż zagraniczną ze swoim czworonożnym podopiecznym. Rozwiązanie to wydaje się bardzo sensowne, nie zostawiamy zwierzaka pod opieką znajomych czy w hotelu dla zwierząt, gdzie może być narażone na niepotrzebny stres. Spędzamy mile czas i odpoczywamy poza domem z psem lub kotem – bo to najczęstsi towarzysze naszych wakacyjnych wojaży. Urlop to doskonały moment na rozpoczęcie przygody z treningiem agility, przygotowanie do zawodów obedience lub rozpoczęcie biegania z psem, a dla kotów czas, gdy mogą zażyć bezpiecznie otwartej przestrzeni, np. na podwórku gospodarstwa agroturystycznego. O ile podróże po kraju nie nastręczają większych trudności, o tyle warto omówić kwestie zagranicznego wyjazdu ze zwierzęciem.

Dokąd – i czy na pewno – jedziemy?

Kierując się wyborem miejsca naszej podróży, należy pamiętać przede wszystkim o stanie zdrowia naszego czworonoga. Rasy brachycefaliczne, psy starsze, chorujące na alergie czy zwierzaki ze stwierdzonymi schorzeniami układu krążenia i oddechowego nie będą zachwycone tropikalnym, gorącym klimatem. Z kolei rasom krótkowłosym i bezwłosym mogą grozić odmrożenia i hipotermia w ekstremalnych warunkach górskich. Psy lękliwe, strachliwe, chorujące na epilepsję zdecydowanie lepiej będą się czuły w domku nad jeziorem niż podczas zwiedzania zatłoczonych miast. Przed planowanym urlopem warto się zastanowić, czy zabranie na wyjazd zwierzaka przewlekle chorującego lub o temperamencie „panikarza” na pewno będzie dla niego najlepszym rozwiązaniem. Mimo niewątpliwego dyskomfortu dla czworonoga z powodu rozstania z opiekunem warto pomyśleć o szerokiej gamie ofert doskonale przygotowanych hoteli dla zwierząt, skorzystaniu z usług petsitterów doglądających czworonogów w domu bądź opieką nad zwierzakiem przez członka rodziny lub sąsiada.

Od niedawna na polskim rynku pojawiły się preparaty antystresowe dla psów i kotów, więc jeśli koniecznie chcemy zabrać zwierzaka ze sobą, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który doradzi odpowiedni środek. Dostępny jest syrop o atrakcyjnym smaku zawierający w swoim składzie biopeptydy mleka, L-tryptofan i L-teaninę, można go podawać już u szczeniąt i kociąt, zaleca się, by otrzymały go na 1-2 godziny przed planowanym wyjazdem lub, gdy to konieczne, nawet kilka dni wcześniej. Podawanie tabletek z alfa-kazozepiną przed i w trakcie trwającego urlopu ułatwi adaptację w nowej sytuacji i środowisku, pomagając odprężyć się, nie powoduje efektu uzależnienia i senności. Spray bądź dyfuzor rozprzestrzeniający syntetycznie wytworzone relaksujące kocie feromony może być pomocny podczas przyzwyczajania kota do nowego transportera lub pokoju hotelowego – unikniemy w ten sposób stresu, nadmiernego drapania i wokalizacji, oznaczania moczem, a pomoże szybciej przyzwyczaić się do danego miejsca. Należy pamiętać, by nie używać tych preparatów bezpośrednio na zwierzę, a nawet odczekać 15 minut po zastosowaniu w otoczeniu. Optymalnym rozwiązaniem może być założenie psu obroży, która pod wpływem temperatury ciała zwierzęcia wydziela syntetyczne analogi psich feromonów uspokajających, podobne do tych, które wydziela suka karmiąca szczenięta. Zwiększa to poczucie bezpieczeństwa czworonoga, zapobiegając pojawieniu się niepożądanych zaburzeń behawioralnych wynikających ze stresu. Lekarz weterynarii może polecić też inne leki o działaniu neuro- i psychotropowym (hydroksyzyna), o mocniejszym działaniu, jednak ich stosowanie powinno być dokładne z zaleceniami.

Planując wyjazd z czworonogiem, warto zapoznać się z lokalnymi przepisami odnośnie do posiadania psa czy zwykłego spacerowania po parku. Na wszelki wypadek zapakujmy kaganiec, dłuższą smycz lub linkę, woreczki na psie nieczystości. Upewnijmy się, czy hotel, w którym zamierzamy zostać, jest „przyjazny zwierzętom”, gdzie w okolicy są restauracje i sklepy, do których możemy wejść z psem. Podróżując samochodem, nie zapomnijmy zapakować psiego kennelu. Zwierzę, podróżując w znanej sobie klatce, czuje się bardziej komfortowo, a w razie kolizji zapewni ona i jemu, i nam większe bezpieczeństwo. Na pokład samolotu nie można wprowadzić zwierzęcia powyżej 8 kg. Większe podróżują w luku bagażowym, w specjalnie przystosowanych do tego klatkach transportowych. Zwierzę, które nie jest przyzwyczajone do dłuższych nieobecności właściciela i nie lubi nowych, hałaśliwych sytuacji, lepiej zostawić w domu, oszczędzając mu takiego stresu.

Postarajmy się też zapisać adres kliniki dla zwierząt najbliżej miejsca naszego pobytu, a także numer telefonu do lekarza prowadzącego naszego zwierzaka w Polsce. W razie nieszczęśliwego wypadku (ugryzienie przez owady, zatrucie, przegrzanie itd.) będzie nam dużo łatwiej i szybciej uzyskać pomoc medyczną.

Wyjeżdżając na wakacje z czworonogiem, należy przygotować apteczkę pierwszej pomocy. Możemy ją połączyć ze swoją prywatną apteczką wyjazdową (tab. 1).

VET_PERSONEL_2_16_Beata_Kolodziejczyk_ZAGRANICZNE_PODROZE_TAB_1
Tab. 1. Apteczka wyjazdowa

Znajdź swoją kategorię

2813 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy