Terapia behawioralna psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Terapia behawioralna psów

Fot. Thinkstock

Terapia behawioralna ma na celu modyfikację zachowań, to znaczy przyswajanie nowych i usuwanie niepożądanych, ale utrwalonych, zachowań. Innymi słowy – polega ona na zastąpieniu zachowania niepożądanego zachowaniem akceptowanym.

Terapia ta została opracowana w oparciu o różne sposoby uczenia się, takie jak warunkowanie klasyczne, czy warunkowanie instrumentalne, a także wykorzystanie zachowań zwierząt jako ich naturalnych reakcji na czynniki środowiskowe.

Terapia behawioralna jest elementem psychologii zwierząt, bardzo prężnie rozwijającego się kierunku nauki. Dźwignią rozwoju tego kierunku jest świadomość, że problemy z zachowaniem są najczęstszą przyczyną porzucania zwierząt, a nawet ich eutanazji. Rozpoznawanie i rozumienie zachowań zwierząt jest także kluczowym narzędziem diagnostycznym w przypadku występowania chorób somatycznych, które objawiają się zamianą ich zachowania.

Psy, które są zwierzętami udomowionymi, żyją razem z ludźmi, w tym samym środowisku i wzajemnie bardzo silnie na siebie oddziaływają. Niejednokrotnie zaburzenia zachowań psów są wynikiem nieprawidłowości w relacjach między nimi a domownikami, a nie wynikają wyłącznie z winy psów. Ludzie bardzo często nieświadomie wzmacniają niepożądane zachowania swoich pupili poprzez niewłaściwe ich nagradzanie lub karanie. Trzeba także mieć świadomość, że psy bardzo dobrze wyczuwają ludzkie emocje i te emocje im się udzielają. Bardzo ważnym czynnikiem sukcesu terapii behawioralnej jest modyfikacja zachowania zarówno psów, jak i domowników oraz zmiana stanu emocjonalnego domowników. Najczęściej poprawę zachowania psów uzyskuje się poprzez zmianę zachowania domowników.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy