Grooming wystawowy airedale terriera

Grooming wystawowy airedale terriera

Pielęgnacja i potrzebne narzędzia

Wyczesywanie

Do wyczesania airedale terriera używamy różnych szczotek, furtrimera i metalowego grzebienia. W okresie wystawowym szata airedale terriera powinna być pozbawiona podszerstka, przylegająca i lśniąca. W tym celu furtrimerem wyczesujemy podszerstek co 4 dni. Począwszy od szyi (tuż za guzem potylicznym), do kłębu, wzdłuż grzbietu, po lędźwiach, po nasadę ogona, wierzchnią jego część, uda oraz łopatki i żebra. Każdorazowo po usuwaniu podszerstka wygładzamy sierść szczotką z naturalnego włosia, która ma na celu usunięcie kurzu, naskórka oraz roztarcie lanoliny po powierzchni włosów z gruczołów łojowych. Dzięki temu szata staje się lśniąca i ściśle przylegająca, naturalnie oczyszczona. Nabiera koloru oraz blasku. Głowę wyczesujemy metalowym grzebieniem, zaczesując brwi lekko do przodu i na boki, a wąsy i brodę wyłącznie do przodu. Łapy wyczesujemy szczotką zakładaną na rękę (jak końskie zgrzebło) z krótkimi pinami bez kulek (by nie szarpały sierści) i ruchami raz pod górę, raz na dół, raz przy razie, lekko przyciskając do skóry, wyczesujemy, jednocześnie układając włos. Łap nigdy nie czeszemy na sucho i brudno, dlatego przed rozpoczęciem tego zabiegu najlepiej je umyć i wysuszyć suszarką. Łapy czeszemy jak najrzadziej, aby oszczędzić sierść, ponieważ dłuższy twardy włos łatwo wypada. W celu wzmocnienia efektu przed rozpoczęciem pielęgnacji łap można je spryskać odżywką ułatwiającą wyczesywanie, aby zmiękczyć sierść.

Skubanie – trymowanie

Do trymowania używamy noży trymerskich, kamienia groomerskiego oraz kredy (węglan wapnia) w postaci sypkiej lub w kawałku. Należy zwrócić uwagę na to, by noże trymerskie nie ucinały sierści. Przy braku wprawy podczas używania ostrych noży możemy uszkodzić sierść, tak, że będzie nam trudno uzyskać zamierzony efekt idealnej okrywy włosowej w kondycji wystawowej. Kreda groomerska ułatwia uchwyt sierści pod nożem, by nasza praca była bardziej efektywna i mniej bolesna dla psa. Nożyki trymerskie mają różny rozstaw ząbków i tym samym – różne przeznaczenie. Można przyjąć, że dobór nożyka do trymowania zależy od gęstości sierści, czyli im gęstsza sierść, tym rzadszy rozstaw ząbków. Najlepiej jednak przed rozpoczęciem zabiegu spróbować, który z noży wyciąga sierść z łatwością. Nożyk o króciutkich, drobniutkich ząbkach służy do trymowania uszu i wszystkich partii wymagających bardzo krótkiej sierści. Przed trymowaniem nakładamy kredę groomerską, a po zakończonej pracy wszystkie pozostawione pojedyncze włosy usuwamy przy pomocy kamienia groomerskiego do uzyskania zamierzonego efektu.

Kąpiel

Sierść szorstka oczyszcza się sama. Wszelkie zanieczyszczenia, takie jak: kurz, piach czy ziemia, osypują się z psa samoczynnie, kiedy odpoczywa. To bardzo charakterystyczna cecha. Dlatego psy ras szorstkich kąpiemy jak najrzadziej. Częściej kąpiemy tylko łapy, wąsy i brodę, zawsze przed wyczesaniem, aby nie wyrywać przykurzonej sierści. Stosujemy szampon przeznaczony dla sierści szorstkiej, który dzięki swoim właściwościom zwiększa jej objętość. Nogi airedale terriera mają wyglądać, jak bogato owłosione, równe kolumny. Po spłukaniu szamponu na 4 minuty nakładamy odżywkę dla sierści szorstkiej, która wzmacnia efekt działania szamponu. Z reguły wszystkie produkowane kosmetyki są koncentratami, dlatego przed użyciem należy i szampon, i odżywkę rozmieszać z wodą w proporcji 1:5 lub większej. Po kąpieli sierść należy wysuszyć, jednocześnie czesząc, aby nie wyschła w strąki. Łapy czeszemy, delikatnie oszczędzając włos.

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy