Dieta onkologiczna dla psa - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dieta onkologiczna dla psa

Stały postęp w diagnostyce weterynaryjnej sprawił, że coraz częściej mówimy o nowotworach, na które chorują nasze pupile. Polscy lekarze weterynarii podejmują się leczenia pacjenta onkologicznego poprzez leczenie chirurgiczne, podawanie chemioterapii lub elektrochemioterapii. Ważny przy tym jest stan pacjenta, w tym stan jego odżywienia. Czy odpowiednia dieta dla pacjenta z nowotworem może pomóc mu w tej nierównej walce z chorobą? Okazuje się, że tak.

Zwierzęta towarzyszące człowiekowi, żyjące wraz z nim, mogą zachorować na różne choroby, w tym nowotwory. Dzięki prężnie rozwijającej się diagnostyce weterynaryjnej oraz leczeniu jesteśmy w stanie wykryć większość schorzeń i podjąć się ich leczenia.

Obecnie szacuje się, że choroba nowotworowa występuje już u 40% psów i stanowi jedną z najczęstszych przyczyn śmierci tych zwierząt. Choroby o podłożu nowotworowym nie są nowo odkrytym schorzeniem, dotykają zwierząt od zarania dziejów. Dowodzą tego choćby ślady kostniakomięsaka (nowotwór kości) odkryte na kościach dinozaurów.

Nazwa nowotwór (łac. neoplasma, grec. neoplasia, tumor, ang. cancer) oznacza każdą nową komórkę. W innych językach zmiany nowotworowe nazywa się guzem, rozrostem lub masą. Nowotwory rozwijają się w tkankach, których komórki cechują się procesem proliferacji (mnożenia się komórek). Zdolność namnażania utraciły np. komórki nerwowe i kardiomiocyty – komórki mięśnia sercowego. Tam nowotwór się nie rozwinie.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy