Symfizjodeza – obserwacje własne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Symfizjodeza – obserwacje własne

Wskazania do wykonania zabiegu

Zabieg wykonuje się w wieku 12-18 tygodni u ras mniejszych, natomiast w 14.-20. tygodniu u molosów. Po 24. tygodniu życia nie ma sensu wykonywania wyżej opisanego zabiegu, ze względu na zaawansowane już skostnienie kości miednicy pacjenta. Wskazaniem do zabiegu są między innymi objawy kliniczne, które występują w młodszym wieku u zwierząt, u których stwierdzono dysplazję stawów biodrowych.

Decydujące w kwalifikacji jest dokładne badanie ortopedyczne uzupełnione diagnostyką radiologiczną stawów biodrowych. W tym celu wykonuje się badanie rentgenowskie, w premedykacji, w standardowej projekcji brzuszno-grzbietowej wg OFA (Orthopedic Foundation of Animals). Można również wykonać tomografię komputerową stawów biodrowych.

Testy: Ortolaniego, Barlowa, Bardensa

Do innych, obowiązkowych testów w badaniu kwalifikacyjnym do zabiegu należą test Ortolaniego, test Barlowa oraz test Bardensa.

  • Test Ortolaniego jest dodatni wtedy, kiedy możliwe jest zreponowanie głowy kości udowej do panewki. Ocenia kąt redukcji. Można go wykonać, kiedy zwierzę leży na boku lub na grzbiecie.
  • T. Barlowa jest dodatni, gdy głowa kości udowej ulega nadwichnięciu. Ocenia kąt nadwichnięcia. Można go również wykonywać na zwierzęciu leżącym na boku lub na grzbiecie.
  • T. Bardensa ocenia, na ile milimetrów i czy możliwe jest wysunięcie głowy kości udowej ze stawu w kierunku bocznym. Test ten wykonuje się na zwierzęciu leżącym na [...]
Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy