Suplementacja w schorzeniach ortopedycznych i neurologicznych zwierząt oraz w ich rehabilitacji - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Suplementacja w schorzeniach ortopedycznych i neurologicznych zwierząt oraz w ich rehabilitacji

Powszechna dostępność suplementów diety, a także łatwy dostęp do internetu oraz zachęcające reklamy powodują, że są one często nabywane przez właścicieli zwierząt. Nieumiejętne i nieuzasadnione podawanie czworonogom tego typu preparatów może nieść za sobą niekorzystne dla zdrowia konsekwencje. Dlatego w artykule przedstawiono rodzaje suplementów oraz celowość ich wykorzystywania w rehabilitacji małych zwierząt.

Odpowiednia dieta – klucz do osiągnięcia celu

W przypadku zwierząt, u których istnieje zarówno potrzeba odbudowy masy mięśniowej, jak i redukcji tkanki tłuszczowej, kluczowym elementem jest dobrze dobrana i właściwa dieta, która sama w sobie dla większości właścicieli stanowi spory problem. Kolejnymi ważnymi czynnikami w drodze do osiągnięcia poprawy zdrowia są przede wszystkim trening oraz odpowiednio dobrany program terapeutyczny. To samo dotyczy zwierząt rehabilitowanych, szczególnie jeśli w grę wchodzi aparat ruchu. Potrzeba dodatkowej suplementacji jest uzasadniona niedoborami podstawowych substancji mających korzystny wpływ chociażby na chrząstkę stawową.

Czym są suplementy diety?

Suplementami diety określa się preparaty paszowe uzupełniające, których celem jest uzupełnienie normalnej diety zwierząt, będąc źródłem substancji wykazujących efekt fizjologiczny w działaniu na konkretny układ. Zaklasyfikowane jako substancje o statusie GRAS (Generally Regarded As Safe), ogólnie uważane za bezpieczne.

Stosowane również w przypadku wspomagania organizmu, w warunkach obniżonej odporności lub niedoborów witamin i składników mineralnych. Zgodnie z zasadami EFSA (Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności) dozwolone oświadczenia zdrowotne wskazują na rolę mikroelementów w zapewnieniu zdrowej budowy i funkcjonowania komórek, narządów lub procesów metabolicznych zachodzących w organizmie.

Na rynku dostępne są preparaty w różnych formach podania: proszku, tabletkach czy syropie (butelek z miarką). Dzięki temu właściciel może dobrać odpowiednią metodę dla swojego psa. Istnieje wiele pozytywnych aspektów dotyczących przyjmowania suplementów.

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy