Nowoczesne podejście do gojenia zębodołu - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nowoczesne podejście do gojenia zębodołu

Hydroksyapatyt – tzw. uwodniony fosforan wapnia o wzorze chemicznym Ca10(PO4)6(OH)2 jest nieorganicznym składnikiem kości oraz zębów. Stanowi on ok. 70% masy kości, zapewniając jej odpowiednie właściwości mechaniczne. W organizmie żywym ulega ciągłym procesom rozpuszczania, rekrystalizacji czy hydrolizy. W dojrzałej kości kryształy hydroksyapatytu przybierają postać igiełek i płytek i są ułożone wzdłuż włókien kolagenowych. To właśnie taka organizacja struktury kości zapewnia im odpowiednie właściwości mechaniczne i pozwala dopasowywać je do warunków obciążenia.

Oprócz tego w przyrodzie stanowi składnik skał metamorficznych i osadowych. Hydroksyapatyt jest jednym z najczęściej badanych biomateriałów w medycynie zarówno ze względu na udowodnioną biokompatybilność, jak i na fakt, że jest głównym składnikiem mineralnej części kości. Od kilkudziesięciu lat możliwe jest otrzymywanie syntetycznego hydroksyapatytu, który jest z powodzeniem stosowany w wielu dziedzinach medycyny – między innymi w chirurgii ortopedycznej, chirurgii kręgosłupa, traumatologii, do rekonstrukcji ubytków kości, gdzie pełni rolę substytutu tkanki kostnej oraz w stomatologii w procesie regeneracji kości zębodołu po ekstrakcji zębów lub do nadbudowy kości, przygotowując ją do zabiegu implantacji. Skład chemiczny i struktura krystaliczna syntetycznego hydroksyapatytu są zbliżone do mineralnego składnika kości (1, 2).

Znaczną większość zabiegów wykonywanych w stomatologii weterynaryjnej stanowi zabieg sanacji jamy ustnej. Sanacja to zabieg mający na celu uzdrowienie jamy ustnej. Obejmuje więc nie tylko ultradźwiękowe usunięcie kamienia nazębnego, ale także kiretaż nad- i poddziąsłowy, polerowanie koron oraz bardzo często wykonywane ekstrakcje zębów.

Z uwagi na konieczność znieczulenia ogólnego pacjenta, doświadczony operator powinien usunąć wszystkie ogniska zapalenia w jamie ustnej, co wiąże się często z usunięciem kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu zębów podczas jednego zabiegu st...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy