Sposoby leczenia urazu głowy - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Sposoby leczenia urazu głowy

Strategie leczenia psów i kotów z urazem głowy powinny być nakierowane zarówno na stabilizację ogólną, jak i neurologiczną w celu zmniejszenia dalszych urazów. Stabilizacja ogólna obejmuje wyrównanie wstrząsu ogólnego i zaburzeń oddechowych przy zastosowaniu terapii płynami, terapii tlenowej/wentylacji. Jest to bez wątpienia najważniejszy aspekt postępowania w leczeniu urazów głowy u każdego pacjenta, pod warunkiem, że główne przyczyny śmierci u ludzi z urazem głowy obejmują niskie ciśnienie i niedotlenienie. Powinno się natychmiast stabilizować stan ogólny pacjenta, niezależnie od zaburzeń neurologicznych, które notowane są podczas przyjęcia pacjenta (ryc. 1, s. 18).

Drugi aspekt leczenia dotyczy sposobów obniżania ciśnienia śródczaszkowego oraz tempa metabolizmu mózgowego. Poza tym niektóre zwierzęta wymagają interwencji chirurgicznej z powodu braku poprawy lub osłabionego statusu neurologicznego. Mimo że sterydy były wcześniej stosowane w leczeniu urazów głowy, kortykosterydy nie są już zalecane u pacjentów z takim urazem. Ich stosowanie sprawdzano dogłębnie u ludzi i wykazano brak korzystnego działania, a nawet pogorszenie współczynników chorobowości i śmiertelności. Leczenie urazu głowy może być podejmowane w postępującym systemie wielopoziomowym na podstawie stopnia nasilenia urazu oraz powodzenia wstępnej terapii.

Leczenie na poziomie 1 stosowane jest u wszystkich pacjentów przy przyjęciu – niezależnie od stopnia nasilenia urazu. Ten etap leczenia jest stosowany do osiągnięcia efektu, dlatego najmniej poszkodowani pacjenci mogą nie wymagać rozległej i agresywnej terapii. Etap 2 leczenia wykorzystywany jest u wszystkich pacjentów ze zmianami rozmiaru źrenicy i znacznym obniżeniem świadomości po etapie 1 leczenia (ryc. 2). Etap 3 leczenia stosowany jest u wszystkich pacjentów z zaburzeniami rozmiaru źrenicy lub zaburzeniami reakcji na światło, a także przy znacznym osłabieniu lub utracie świadomości po leczeniu na etapie 2.

Etap 1 terapii

Terap...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy